Konec debat o opravách D1. Problematický úsek u Humpolce dokončí jiná firma

Ředitelství silnic a dálnic kvůli zpoždění oprav na úseku D1 mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem ukončí smlouvu s nynějším sdružením firem. V novém výběrovém řízení vybere jiného zhotovitele, který práce dokončí. Informoval o tom v pondělí mluvčí ŘSD Jan Rýdl.

Praha/Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Opravy téměř 14 kilometrů dálnice mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem se kvůli tomu dál zpozdí. | Foto: Luboš Pavlíček | Zdroj: ČTK

„Ta stavba je na jednotlivých stavebních objektech více než dva měsíce za svým harmonogramem,“ uvedl v pondělí mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Jan Rýdl. V poslední době se podle něj organizace a koordinace stavby zhroutila.

Problémový úsek D1 se musí hned rozšířit, požaduje Ťok. Chce vyměnit firmu, která dálnici opravuje

Číst článek

Novinářům na opravované části dálnice ukázal dva dopisy. Uvedl, že v jednom ŘSD ukládá konsorciu firem první balík sankcí v hodnotě 30,7 milionu korun za zpožděnou stavbu dálničního nadjezdu na 104. kilometru.

Další sankce pak budou podle Rýdla následovat. „Předpokládáme stovky milionů korun,“ řekl k možné výši pokut.

Ve druhém dopise ŘSD podle něj odstupuje od smlouvy o dílo. „To znamená, že zahajujeme právní kroky k tomu, abychom rozvázali smlouvu,“ řekl Rýdl. Dopis bude podle něj odeslán v pondělí.

Předpokládá, že vzhledem k legislativním lhůtám bude moci ŘSD převzít zpět staveniště někdy v lednu. „V nejbližší možné době připravíme nové výběrové řízení, abychom vybrali nového zhotovitele,“ uvedl mluvčí.

Opravy téměř 14 kilometrů dálnice mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem se kvůli tomu dál zpozdí.

Rozšíření problematického úseku

Ministr dopravy Dan Ťok za ANO v pondělí ráno řekl, že se tento úsek dálnice okamžitě rozšíří, aby vznikl plnohodnotný jízdní pruh. Podle Rýdla se tak stane v nejbližších dnech. Staveniště by ŘSD chtěla převzít v lednu 2019.

Posunutí svodidel kvůli rozšíření D1 by měly zajistit ještě nynější firmy. Pokud nebudou schopné to provést, postará se o to podle mluvčího ŘSD, které už kvůli tomu oslovilo jinou firmu.

„Oslovili jsme ji přímo. V zájmu urychlení těchto prací nebudeme soutěžit," řekl Rýdl. Název této firmy podle něj zatím nelze zveřejnit.

V úseku vznikají velké dopravní komplikace i kvůli tomu, že ho silničáři nemohou za nepříznivého počasí řádně udržovat. Střed dálnice je pod sněhem a ledem. Kvůli uvolnění provizorních svodidel podle Rýdla tam už ŘSD posílá sypač a domlouvá frézu.

Rychlost zůstane v tomto úseku omezená i po rozšíření jízdních pruhů. Opravit ještě bude potřeba kaverny, jež vznikly na 600 metrech opravované D1. Zasahují do jednoho metru pod jízdní pás směrem od středové části dálnice. „Svodidla můžeme posunout jenom do té míry, abychom neohrozili provoz,“ sdělil mluvčí ŘSD.

Sankce za desítky milionů

Opravy mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem začaly v březnu. Zakázku za 1,75 miliardy korun dostalo sdružení české firmy Geosan Group, italské firmy Toto Costruzioni Generali a kazašské SP Sine Midas Stroy.

Firma Geosan v pondělním tiskovém prohlášení uvedla, že je rozhodnutá svým smluvním závazkům dostát a dílo dokončit. Na problematickém úseku dálnice v pondělí dělníci s technikou pracovali na několika místech.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme