Dálnice D1 se může dočkat rozsáhlejší rekonstrukce

Rekonstrukce D1 je potřebná. To se ukázalo i včera. Na 52. kilometru ve směru na Brno se prý vlivem teplého počasí vytvořil deseticentimetrový schod.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dálnice D1 | Foto: www.rsd.cz

Teď se tam jezdí jen pravým pruhem, a to opatrně. 10 řidičů si totiž kvůli deseticentimetrovému schodu včera zničilo pneumatiky a někteří dokonce prorazili u auta olejovou vanu.

Podobné to bylo loni na D5 na Tachovsku - také tam se vzedmula vlivem horka vozovka, opravovalo se to tam měsíc a půl, kdy řidiči museli přejíždět do druhého pruhu dálnice.

Dnešní Hospodářské noviny přišly s informací, že stát se snaží na D1 přesunout peníze z jiných nepovedených staveb. Ty jsou hned 2 - především Ředitelství silnic a dálnic stáhlo žádost o dotaci na stavbu silnice z Brna do Mikulova, na kterou mělo Česko dostat 620 milionů korun.

Při přípravách stavby se totiž zřejmě podvádělo. Náměstek ministra dopravy Lukáš Hampl to Hospodářským novinám potvrdil s tím, že problémy jsou tak velké, že úředníci podali trestní oznámení.

Už před měsícem přitom ministerstvo z podobných důvodů pozastavilo žádosti o evropské dotace ve výši 2 miliardy korun na mosty na Labi. Nevyčerpané eurodotace by tak Česká republika mohla použít na jiný projekt - a ten se právě nabízí - dálnice z Prahy do Brna je z velké části ve špatném stavu.

Zmíněné částky ale na zásadní rekonstrukci D1 nestačí. Ministerstvo dopravy se údajně už chystá i na to, že se kvůli protestům ekologů nestihne do roku 2015 dostavět dálnice na sever Čech - D8.

Pak by se na ni totiž evropská dotace také nesměla použít. Tam jde o 8 miliard. Problém ale je, že i když by Brusel se změnou určení dotací souhlasil - musí se druhá polovina investice najít ve státní pokladně, což ministerstvo financí momentálně odmítá.

Lenka Šumová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme