Dálnici dostavíme a pak ať soud rozhodne o výši odškodného, změnil stát strategii vůči majitelům pozemků

Stát mění strategii vůči majitelům pozemků při stavbě dálnic, informuje Mladá fronta DNES. Týkat se má především dlouholetého sporu s majiteli pozemků u jihočeského Tábora, kvůli kterému stojí dostavba dálnice D3 ve směru na Rakousko. Ministerstvo se rozhodlo, že se pustí znovu do stavby. A pak teprve bude na rozhodnutí soudů, aby vypočítaly, kolik má stát majitelům vyplatit jako odškodné.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stavba dálnice (ilustrační foto) | Foto: David Taneček | Zdroj: ČTK

Dálnice u Tábora by mohla být hotová za několik měsíců. Bratři Petr a Pavel Bratránkové z Tábora se už roky soudí se státem, že přestavba obchvatu u druhého největšího jihočeského města na dálnici D3 odřízla jejich firmu od jediné přístupové cesty.

Proč se v Česku staví dálnice pomalu? 'Za skluz mohou předchozí vlády,' odmítá kritiku ministr Ťok

Číst článek

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) kvůli tomu dříve přišlo o stavební povolení na dostavbu úseku. Na asi dvou a půl kilometrech tak muselo zastavit veškeré práce.

ŘSD se musí podle vyjádření soudů snažit najít řešení, jak vybudovat k nemovitostem nový příjezd. Pokud to nepůjde, musí majitele odškodnit.

Dálnic 'zdarma' přibude. Od Nového roku se otevře motoristům dalších pět neplacených úseků

Číst článek

Dohoda se ale nepovedla. „Vyčerpali jsme všechny možnosti. Vybudovat jiný příjezd k nemovitostem je nereálné, buď jsou proti majitelé motocentra, stavební úřad, nebo město Tábor. Nabízeli jsme i finance za odkup, ale také bez domluvy. Nejsme žádní hokynáři, abychom tady licitovali o výši odškodnění, proto požádáme ministerstvo dopravy o vydání stavebního povolení, během několika měsíců dálnici dostavíme a soud ať pak rozhodne o výši odškodného. Není potřeba, aby motoristická veřejnost roky čekala na výsledky soudů, když variantu domluvy s majiteli jsme už vyčerpali,“ řekl Mladé frontě DNES mluvčí ŘSD Jan Rýdl.

Ministr dopravy v demisi Daniel Ťok za hnutí ANO řekl, že stát musí majitele odškodnit a dálnici dodělat. Stavební úřad na ministerstvu dopravy prý brzy obnoví stavební řízení, aby mohl být úsek dostavěn.

Podnikatelé Pavel a Petr Bratránkovi ale nechtějí spor vzdát. Budovy mají řádně zkolaudované a po státu tak chtějí, aby jim zajistil příjezdovou komunikac. Podají prý žalobu, aby stát odstranil černou stavbu a silnici uvedl do původního stavu.

Barbora Valášková, pj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme