Dálniční známky budou vypadat jinak, cena ale zůstane stejná

Podoba dálničních známek se v příštím roce radikálně změní. Důvodem je větší ochrana proti padělatelům. Místo čtvercového kuponu si tak řidiči nově nalepí na sklo trojúhelník nebo kolečko. Cena dálničních známek se ale zvyšovat nebude.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nové dálniční známky

Nové dálniční známky | Foto: Český rozhlas

Poprvé v historii budou mít kupony různý tvar. Nejčastěji bude asi k vidění žlutý trojúhelník – desetidenní známka se totiž prodává nejvíce. Roční kupon bude kulatý a zbarvený do červena, zatímco modrý čtvereček bude platit měsíc.

„Naše snaha udělat úplně novou emisi byla vedena falzifikáty. Byl to podklad pro to, abychom vytvořili nové kupony, snažili se je odlišit a lépe zabezpečit,“ vysvětluje ředitel Státního fondu dopravní infrastruktury Zbyněk Hořelica.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podoba dálničních známek se od příštího roku změní. Poprvé v historii budou mít kupony různý tvar

Roční dálniční známka bude stát i nadále 1500 korun. Právě tyto kupony letos velmi lákaly padělatele, policisté zachytili kolem 700 falzifikátů. Nové známky budou mít i nové bezpečnostní prvky, takže padělat je bude složitější.

Řidiči by si každopádně nikdy neměli kupovat dálniční známky za nižší cenu – jakožto cenina totiž mají jasně stanovenou hodnotu. Mnozí se o tom letos přesvědčili, když chtěli ušetřit a nakonec si museli koupit za plnou cenu nový kupon.

Léta se mluví o tom, že papírové kupony nahradí elektronické viněty. Určitě to ale nebude dříve než v roce 2018, protože se počítá s využitím mýtných bran a k tomu je zapotřebí změnit zákony.

Eva Kézrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme