Dálniční známky na rok 2016 jsou v prodeji. Mají nové tvary, barvy i ochranné prvky

Do prodeje jdou dálniční známky na příští rok. Jejich cena se nemění, po letošní aféře s falšováním ročních kuponů však dostaly nové ochranné prvky. Změnila se barva a vůbec poprvé i tvar.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slavnostní uvedení do provozu stavby Vysočanská radiála, která propojí Kbelskou ulici se silnicí R10 na Mladou Boleslav

Slavnostní uvedení do provozu stavby Vysočanská radiála, která propojí Kbelskou ulici se silnicí R10 na Mladou Boleslav | Foto: Filip Jandourek

Roční kupon na rok 2016 je červený a kulatý. Měsíční je čtvercový a má modrou barvu. Známka na deset dní bude žlutá a ve tvaru trojúhelníku.

„Chtěli jsme jednoznačně rozlišit jednotlivé druhy kuponů,“ vysvětluje ředitel Státního fondu dopravní infrastruktury Zbyněk Hořelica.

Po letošní aféře s falzifikáty ročních kuponů dostaly všechny známky také nové ochranné prvky. „Je tam nová unikátní variabilní barva, kombinace dvou barev plus hologram. Číslo kódu pod UV zářením svítí. Jsou tam i další prvky, které jsou předmětem utajení,“ popisuje šéf fondu.

Ceny kuponů se oproti letošku nemění. Roční známka stojí 1500 korun a platí od 1. prosince 2015 až do konce ledna 2017. Za měsíční známku řidiči zaplatí 440, za desetidenní 310 korun.

Dálniční známky 2016 | Foto: Český rozhlas

Slovensko zavádí od příštího roku elektronické dálniční známky. V Česku by mohly začít fungovat od roku 2019. Materiál k jejich zavedení připravuje Státní fond dopravní infrastruktury.

„Naše představa je, že by motorista přišel na dané místo nebo elektronicky uhradil poplatek za užívání. Následně by se tato informace dostala do databáze a kamery by snímaly registrační značku,“ uvádí Zbyněk Hořelica.

Dálniční známka - cena | Foto: Český rozhlas

mka, Luděk Hubáček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme