Další akce Kryštof je v plném proudu

Policie dnes odstartovala další z řady dopravně-bezpečnostních akcí. Tentokrát nese označení "X". Na celém území České republiky se po několik dnů zaměří především na dodržování rychlosti, používání bezpečnostních pásů a dětských autosedaček.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dopravní hlídka

Dopravní hlídka | Foto: Jan Rosenauer

Na akci, kterou s předstihem avizoval i tisk, se podílí téměř tisícovka strážců pořádku. Kromě dopravních policistů se zapojí také pořádková, cizinecká a pohraniční policie a kriminalisté.

První stokoruny za dopravní prohřešky se přesouvají z kapes řidičů výměnou za pokutové bloky. Policisté se při kontrolách zaměřují na dodržování veškerých silničních i bezpečnostních předpisů. Jednotlivé kraje mají z hlediska statistik dopravních nehod i svá specifika. Středočeští policisté se podle mluvčí Soňi Budské zaměří zejména na kontroly dodržování rychlostních limitů.

"Na prvním místě budeme kontrolovat nepřiměřenou rychlost. Ta má za následek největší počet dopravních nehod. Dále špatné předjíždění, předjíždění v nebezpečných úsecích, které většinou končí tragicky, jízdu pod vlivem alkoholu. Na tyto prohřešky se budou středočeští policisté hlavně zaměřovat," řekla Budská.

Policisté budou pátrat i po hledaných osobách, věcech a odcizených vozidlech. "Akce bude zaměřena taktéž na alkohol, na způsoby jízdy řidičů na železničních přejezdech a dodržování povinností při přepravě nebezpečných věcí," dodala mluvčí zlínské policie Lucie Javoříková.

Obdobné akce se budou v letošním roce ještě několikrát opakovat. Při poslední obdobné kontrole policisté koncem března zastavili 34.608 automobilů a zjistili 8762 přestupků. U 41 řidičů odhalili alkohol v krvi. Nejčastějším proviněním bylo překročení povolené rychlosti a špatný technický stav vozidel.

Těmto rozsáhlým akcím policie připisuje výrazné zlepšení významných statistik nehodovosti. Z policejních tabulek totiž vyplývá, že loňská bilance byla pozitivní. V České republice sice proti roku 2003 dopravních nehod přibylo, ale zemřelo při nich celkem o 104 lidí méně a snížil se i počet zraněných.

Naděžda Hávová, Martin Hromádka, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme