Další analýza potvrdila jedy na Mělnicku

Sedimenty v Labi pod Spolanou Neratovice obsahují enormně vysoké hodnoty polychlorovaných bifenylů. Prokázaly to další chemické analýzy sdružení Arnika, které za zdroj znečištění považuje právě Spolanu. Spolana to odmítá. Ještě od Arniky nedostala protokoly, podle kterých by mohla určit, zda se jedná o polychlorované látky ze Spolany nebo jiného podniku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Spolana Neratovice

Analýza dalších vzorků ze skládky nebezpečných odpadů u Spolany a z Libišské strouhy podle Jindřicha Petrlíka z Arniky určily nejpravděpodobnější místo úniku toxických látek. "Vyšší hodnoty toxických látek byly zjištěné v sedimentu z tét strouhy. tento výsledek je shodný se závěry ostatních rozborů a sice že Libišská strouha je pravděpodobně místo, kudy dochází k úniku ttoxických látek ze Spolany.

Mluvčí Spolany Neratovice Jan Martínek Radiožurnálu řekl, že o výsledcích rozborů, které prokázaly zvýšené překročení limitů, ví. Zatím ale od Arniky nedostali protokoly, podle kterých mohou určit, zda se jedná o polychlorované látky ze Spolany nebo jiného podniku. "Spolana v současné době žádné látky, které obsahují polychlorované bifenyly, nemá a neprodukuje. Má je pouze v případě drobných kondenzátorů, které jsou však hermetickky uzavřeny a o kterých víme, že určitě během povodní a ani potom žádné polychlorované bifenyly neunikly."

Sdružení Arnika ale polychlorované bifenyly zjištěné v odebraných vzorcích označila za látky používané ve Spolaně v transformátorech a kondenzátorech.

Markéta Kaclová, Blanka Černá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme