Další čeští turisté se předčasně vrátili z Tuniska. Kvůli pátečnímu útoku

Krátce před půlnocí přistálo na pražském Letišti Václava Havla letadlo z Tuniska. Linka z Monastiru měla na palubě několik turistů, kteří se z dovolené vrátili dřív kvůli pátečnímu teroristickému útoku. V turistické oblasti u tuniského města Súsa zemřelo nejméně 39 lidí, převážně zahraničních turistů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letiště Praha

Letiště Praha | Foto: Tomáš Adamec

Jedna z cestujících, která se z Tuniska letadlem z Monastiru vrátila, už po páteční zkušenosti do severoafrické země na dovolenou nepojede.

„Už jsem tam byla pětkrát a už to nebudu opakovat. Zdá se mi to už moc nebezpečné,“ řekla Radiožurnálu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Z dovolené v Tunisu se předčasně vrací první Češi. Stěžují si na nedostatek informací

Někteří cestující si stěžovali na nedostatek informací: „Cestovka, se kterou jsme odletěli, nás prakticky vůbec neinformovala o tom, co se stalo. My jsme se to dozvěděli od lidí z Česka, kteří nám volali, že u nás, v Tunisku, byl teroristický útok. Jsem rozhodnutý si na ně stěžovat.“

Podlle Asociace cestovních kanceláří chce kvůli pátečnímu teroristickému útoku z tuniského letoviska Súsa předčasně odletět dalších 30 až 40 Čechů. Bydlí v hotelu hned vedle místa, kde útočník zabil 38 lidí. Pak ho policisté zastřelili. Celkem nyní tráví dovolenou v severoafrické zemi asi 3000 Čechů.

Ministerstvo zahraničí neplánuje do Tunisu vypravit speciální letadlo. Turisty mají dopravit zpátky do vlasti cestovní kanceláře. Sehnat volné letenky je ale po útoku problém. Z dovolené v Tunisu se totiž touží předčasně vrátit turisté z celé Evropy.

Britští turisté chtějí opustit Tunis co nejdříve | Foto: Reuters

Cestovky už problém řeší s ministerstvem. Jakým způsobem nakonec vyřeší poptávku zbývajících turistů po předčasném návratu, by mělo být jasné během dneška.

Město Súsa, kde k útoku došlo, už opustilo asi 3000 turistů. Většinou jsou to Britové, kterých bylo mezi oběťmi nejvíce, minimálně 15.

Dnes večer se kvůli atentátům v Tunisku, Francii a Kuvajtu sejde předsednictvo Bezpečnostní rady státu. Vyhodnotí opatření proti nelegální migraci a bude se zabývat bezpečnostní situací v Česku.

V reakci na útoky posílila Česká republika bezpečnostní kontroly u některých ambasád i na pražském letišti.

ČRo, msk, Michaela Široká Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme