Další čeští turisté se předčasně vrátili z Tuniska. Kvůli pátečnímu útoku

Krátce před půlnocí přistálo na pražském Letišti Václava Havla letadlo z Tuniska. Linka z Monastiru měla na palubě několik turistů, kteří se z dovolené vrátili dřív kvůli pátečnímu teroristickému útoku. V turistické oblasti u tuniského města Súsa zemřelo nejméně 39 lidí, převážně zahraničních turistů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letiště Praha | Foto: Tomáš Adamec

Jedna z cestujících, která se z Tuniska letadlem z Monastiru vrátila, už po páteční zkušenosti do severoafrické země na dovolenou nepojede.

„Už jsem tam byla pětkrát a už to nebudu opakovat. Zdá se mi to už moc nebezpečné,“ řekla Radiožurnálu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Z dovolené v Tunisu se předčasně vrací první Češi. Stěžují si na nedostatek informací

Někteří cestující si stěžovali na nedostatek informací: „Cestovka, se kterou jsme odletěli, nás prakticky vůbec neinformovala o tom, co se stalo. My jsme se to dozvěděli od lidí z Česka, kteří nám volali, že u nás, v Tunisku, byl teroristický útok. Jsem rozhodnutý si na ně stěžovat.“

Podlle Asociace cestovních kanceláří chce kvůli pátečnímu teroristickému útoku z tuniského letoviska Súsa předčasně odletět dalších 30 až 40 Čechů. Bydlí v hotelu hned vedle místa, kde útočník zabil 38 lidí. Pak ho policisté zastřelili. Celkem nyní tráví dovolenou v severoafrické zemi asi 3000 Čechů.

Ministerstvo zahraničí neplánuje do Tunisu vypravit speciální letadlo. Turisty mají dopravit zpátky do vlasti cestovní kanceláře. Sehnat volné letenky je ale po útoku problém. Z dovolené v Tunisu se totiž touží předčasně vrátit turisté z celé Evropy.

Britští turisté chtějí opustit Tunis co nejdříve | Foto: Reuters

Cestovky už problém řeší s ministerstvem. Jakým způsobem nakonec vyřeší poptávku zbývajících turistů po předčasném návratu, by mělo být jasné během dneška.

Město Súsa, kde k útoku došlo, už opustilo asi 3000 turistů. Většinou jsou to Britové, kterých bylo mezi oběťmi nejvíce, minimálně 15.

Dnes večer se kvůli atentátům v Tunisku, Francii a Kuvajtu sejde předsednictvo Bezpečnostní rady státu. Vyhodnotí opatření proti nelegální migraci a bude se zabývat bezpečnostní situací v Česku.

V reakci na útoky posílila Česká republika bezpečnostní kontroly u některých ambasád i na pražském letišti.

ČRo, msk, Michaela Široká Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme