Další demonstrace proti summitu - mizivá účast

V pražských ulicích proběhly poslední protesty proti summitu. Na Staroměstském náměsí bylo jen prá nacionalistů, novináři a policisté hráli výraznou přesilovku. Anarchisté z náměstí Míru šli na Nuselský most, předali tam policistům symbolickou papírovou maketu tanku se zazuzlovanou hlavní a zase se vrátili. Vše proběhlo v klidu, přestože se policisté obávali, že se nacionalisté střetnou s neonacisty, kteří demonstrovali na Staroměstském náměstí. Proto policie na chvíli uzavřela dolní část náměstí Václavského.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

demonstrace nacionalistů | Foto: Jan Rosenauer

Hrstka nacionalistů ukončila svůj protest proti NATO na Staroměstském náměstí v centru Prahy. Pod dohledem mnohonásobně větší policejní přesily proběhla akce v klidu. Výkonná zvuková aparatura umožnila asi desítce nacionalistů šířit své myšlenky po celém rozlehlém náměstí: "Proti Severoatlantické alianci ale svůj varovný hlas zvedá i národní pravice." Například Jan Kopal nazval prezidenta Václava Havla západním vrtichvostem a organizaci summitu Disneylandem. Protest proti NATO pak skončil asi po 40 minutách. Už v jeho průběhu Staroměstské náměstí opustilo 15 plně obsazených policejních dodávek. Od sochy Mistra Jana Husa odešla po 16. hodině i poslední 8členná skupinka skinheadů, jejichž doklady zkontrolovala policie. Novináři a policisté hráli vůči demonstrantům výraznou přesilovku. Takřka mizivou účast na demonstraci odůvodňují nacionalisté strachem svých členů z policie.

Průvod anarchistů se vrátil na náměstí Míru. Průvod anarchistů se po hodinovém výletu na Nuselský most, kde před policejním zátarasem položila maketu tanku, vrátil zpátky na náměstí Míru. Protest proběhl bez jakýchkoli incidentů.

Jediné, čeho se policisté obávali, je střet s neonacisty, kteří demonstrovali na Staroměstském náměstí. Proto policie uzavřela dolní část náměstí Václavského. Organizátoři akce jsou nespokojeni s účastí. Přišlo málo lidí, zhruba sto, možná 150.

Markéta Kaclová, Dušan Valenta, Petr Honzejk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme