Další jednání o kandidátech na prezidenta

O dalším postupu při volbě prezidenta republiky budou večer jednat zástupci parlamentních stran. Jednání vládní koalice ztroskotala, a tak není jisté, jestli se bude naše politická reprezentace ještě pokoušet zvolit prezidenta v parlamentu. Jasno mají v tomto směru se svým favoritem Václavem Klausem jen Občanští demokraté.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pražský hrad

Pražský hrad | Foto: Jan Rosenauer

Jednání vládní koalice ztroskotala, a tak není jisté, jestli se bude naše politická reprezentace ještě pokoušet zvolit prezidenta v parlamentu. Pro tuto variantu jako pro poslední možnost vybrat prezidenta podle stávající Ústavy jsou jednoznačně občanští demokraté, přiklánějí se k ní i komunisté. Zatímco sociální demokraté a lidovci zatím váhavě uvažují o tom, zda zahájit ihned přípravu přímé volby, unionisté už mají jasno. Jejich vrcholný orgán, podle místopředsedy stany Jana Hadravy, dal vedení jasný pokyn k přímé volbě prezidenta.

Strany vládní koalice se nevzdávají snahy nalézt společného kandidáta pro třetí prezidentskou volbu. Vicepremiér Pavel Rychetský, kterého navrhl poslanecký klub sociální demokracie, se sám kandidatury zřekl kvůli odmítavému stanovisku lidovců a unionistů. Ti jeho krok ocenili. Podle premiéra Vladimíra Špidly se proto musí jednat dál. "S cílem nalézt nějakého kandidáta, který bude schopen získat většinu, která přesáhne úzkou hranici jedné politické strany, koaličních stran a přesáhne většinu i mimo koalici. Přípravy na přímou volbu probíhají paralelně. Pokud jde o ty technické věci a ústavní věci, tak nedá se předpokládat, že by to proběhlo nějakým velmi rychlým způsobem." Špidla sám by dával přednost tomu, aby změna ústavy byla relativně omezená a odehrály se jen ty věci, které jsou nezbytně nutné, "ale nevěřím tomu, že jakmile se otevře ústavní debata, že zůstane v tak uzoučkém rámci. Jsem si skoro jist, že pak poběží svou vlastní dynamikou a bude trvat poměrně dlouho. Je to odhadnutelné velmi těžko, ale já si myslím, že takových 8-10 měsíců."

ODS je pro rychlou volbu hlavy státu parlamentem. Právě kandidát občanských demokratů Václav Klaus je v tuto chvíli jediným nominovaným adeptem nejvyššího ústavního úřadu. Předseda ODS Mirek Topolánek Radiožurnálu řekl, že jeho strana je připravena na všechny varianty volby prezidenta, ale třetí pokus v parlamentu by považovala za rozumný. "My jsme připraveni jak na třetí volbu, která by podle nás měla proběhnout po těch tanečcích hledání kandidáta poměrně rychle. Já říkám do 10 dnů, do 14 dnů nejpozději. Jsme připraveni na přímou volbu, ale tam vidím velkou možnost nejrůznějších obstrukcí, jak schvalování ústavy případně toho prováděcího volebního zákona zdržovat, implementovat tam některá další ustanovení a tadfy se obávám, že bychom se nemuseli perezidenmta dočkat ještě velmi dlouho."

Lidovci navíc budou podle Jana Kasala, požadovat od sociálních demokratů vysvětlení, proč se pokusili prosadit do nominací vicepremiéra Pavel Rychetský. "Tady od té schůzky očekávám informaci z prostředí sociální demokracie, kde nám pánové budou muset vysvětlit, k čemu že došlo na klubu v poslanecké sněmovně a musíme se shodnout, zdali má smysl hledání nějakého dalšího kandidáta pro třetí volbu."

Unionisté už mají jasno. Jejich vrcholný orgán, podle místopředsedy stany Jana Hadravy, dal vedení jasný pokyn k přímé volbě prezidenta. "Nespadne teď z nebe jméno, které by změnilo naše rozhodnutí. Ta přímá volba je myslím východisko z této situace a myslím, že to je východisko čestné."

Schůzku zástupců parlamentních stran k volbě prezidenta svolal předseda poslanecké sněmovny Lubomír Zaorálek na půl devátou večer.

Markéta Kaclová, Aleš Heřmánek, Dana Jaklová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme