Další jednání o reformě

Odboroví předáci budou podruhé jednat se šéfy vládních stran o připravované reformě veřejných financí. K jednání o reformě veřejných financí se odpoledne sejdou poslanci a senátoři ČSSD. Jednání by mělo navazovat na nedělní schůzku vládních koaličních partnerů. Na ní politici potvrdili jen malou ochotu ke změnám připravované reformy financí. Přesto se debatě s odbory a zaměstnavateli nebrání.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

demonstrace odborářů

demonstrace odborářů | Foto: Stanislav Zbyněk

Všechny tři strany jdou na jednání s odlišným názorem. Odboráři nesouhlasí především se změnami důchodového systému a nemocenských dávek. Požadují vyšší daně pro bohaté a zachování daně z nemovitosti. Předseda Českomoravské odborové konfederace Milan Štěch se bude také snažit, aby reforma nevycházela vstříc firmám. "My se domníváme, že není potřeba tak prudce snižovat daň z příjmu právnických osob. Samozřejmě chceme, aby se také vláda soustředila na boj výrazněji se šedou ekonomikou, protože v návrhu reformy bohužel není ani jeden zákon v tomto období."

Zatímco odbory tvrdí, že reforma chce chudým brát a bohatým dávat, zástupci zaměstnavatelských svazů požadují přitvrzení navrhovaných opatření. Viceprezident Hospodářské komory České republiky Jan Vízner by přivítal například přísnější vyplácení nemocenské. "Pokud jde třeba o tu nemocnost, tak tam je minimum, co by se s tím dalo udělat, pokud se týká těch prvních 3 dnů. Pokud se týká těch dalších 14 dnů placených zaměstnavatelem, tam nejsme proti tomu, aby to jednou bylo, ale až pro to budou vytvořeny podmínky."

Vládní koalice se už o víkendu dohodla, že připustit může jen minimální změny. Potvrdil to ministr zahraničí a šéf KDU-ČSL Cyril Svoboda. "Ten prostor, který tu je, je na dialog se sociálními partnery. K žádném změkčení reformy nedojde, protože ta reforma tak jak je dohodnutá bude pokračovat dál."

Podle vicepremiéra a šéfa Unie svobody Petra Mareše - by vláda mohla odborům ustoupit maximálně v dřívějším odchodu žen do penze a v započítávání doby středoškolského studia pro výpočet důchodu. Šéf Asociace samostatných odborů Bohumír Dufek, který už kvůli připravované reformě hrozil generální stávkou, to považuje za kosmetickou úpravu. "Je potřeba si představit, že dnešní padesátníci studovali a vystudovali do 18 let, pak byla určitá prodleva, na ty by se vztahoval 1 rok, protože se to počítá od 18 let, a potom přišlo základní vzdělání do 8. třídy, kde potom čtyřleté školy končily také v 18, takže je to jen malinkatá úprava, která se týká malé části obyvatel."

Markéta Kaclová, Dušan Valenta, Lenka Šumová, Milada Richterová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme