Další kolo akce "Daruj krev s Českým rozhlasem"

Rekordních 430 lidí přišlo ve středu darovat krev do budovy Českého rozhlasu v Praze na Vinohradské třídě. Vestibul byl plný prakticky už od rána, posledního dárce odbavili zdravotníci až po osmé hodině večer. Akce se uskutečnila už po osmadvacáté. Stovky dalších lidí se k ní tradičně připojily také v dalších městech - například v Ostravě, Zlíně, Brně, Olomouci, Českých Budějovicích nebo v Kladně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

odběr krve | Foto: Jan Rosenauer

Olga Jiříková z transfúzní stanice Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, která se starala o příchozí ve vestibulu budovy Českého rozhlasu na Vinohradské třídě od osmé hodiny ranní, je s počtem dárců spokojena. "Jsme až překvapeni. Skutečně přišla spousta lidí dneska, máme neustále co dělat, nemáme absolutně žádné prostoje. Pořád máme koho odebírat".

Více než třetinu příchozích tvořili prvodárci, kteří jsou podle Olgy Jiříkové tím nejcennějším, co transfúzní stanice z akce Daruj krev s Českým rozhlasem získávají. "Velmi často se z těch nových dárců stávají pravidelní dárci, což hlavně bychom my potřebovali - pravidelné dárce, na které se můžeme spolehnout a víme, že třikrát čtyřikrát do roka nám přijdou darovat krev".

René Zavoral z úseku komunikace ČRo upozornil, že tentokrát lidé za dar nejcennější tekutiny dostanou pěkný dárek: lístky na koncert. Akce se koná pravidelně čtyřikrát ročně, obvykle přijde darovat životodárnou tekutina kolem 1200 lidí. "Chceme popularizace dárcovství krve, které mají transfúzní stanice stále nedostatek. Chceme také získávat nové mladé dárce, což se organizováním hromadných odběrů daří," dodal.

Vstupenky na koncert dostanou dárci v Praze, ale mohou o ně požádat i v regionech, pokud budou ochotni přijet na něj. Koncert pro dárce pořádá rozhlas 2. dubna ve Smetanově síni Obecního domu. Účinkovat bude Symfonický orchestr Českého rozhlasu s šéfdirigentem Vladimírem Válkem a sólistou Janem Simonem. Na programu jsou skladby Karneval Antonína Dvořáka, Klavírní koncert a moll Edvarda Griega a Beethovenova Osudová.

Milan Kopp, Marika Táborská, René Zaoral Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme