Další ministerští kandidáti představili premiérovi své priority
Poslední etapu jednání s kandidáty na nové ministry má za sebou designovaný premiér Jan Fischer v podvečer z Hrzánského paláce odešel poslední pozvaný host - kandidát na ministra životního prostředí Ladislav Miko. V pátek se Jan Fischer vydá na Pražský hrad informovat o stavu vyjednávání prezidenta Václava Klause. Fischer s možnými novými ministry většinou probíral priority pro jejich resort.
Už od pondělka jednal Jan Fischer s kandidáty na ministry. Dnes se maratón jednání uzavírá. Nikdo zatím konkrétní nabídku neslyšel, rozhodnout se chce totiž nový premiér až příští týden. Své priority přišel představit například možný ministr dopravy vybraný ODS Gustáv Slamečka: "Určitě je to financování dopravní infrastruktury, situace v Českých drahách a s financování na železnici vůbec."
Státní rozpočet na příští rok se potom probíral hlavně s Tomášem Uvírou, který by se mohl stát novým ministrem financí. Ten po jednání řekl, že má dojem, že jeho a premiérův pohled na sestavování rozpočtu je shodný. Chtěl by pak také držet na uzdě deficit: "V případě, že bych byl jmenován ministrem financí, jsem připraven učinit všechny kroky pro to, aby byl schodek minimalizován. Je mým cílem udržet schodek pod 150 miliard."
Za kandidáta zelených na post ministra školství přišel do Hrzánského paláce bojovat odcházející ministr Ondřej Liška. "Budeme se do poslední chvíle prosadit našeho kandidáta, protože jsme přesvědčeni o jeho vhodnosti, ale spolupráci s paní
Za prezidentem Klausem se Jan Fischer chystá v pátek dopoledne. Rozhodnutí chce Jan Fischer nechat na příští týden. Při obsazování ministerstev bude mít právo veta.
Obsadit musí 15 ministerských křesel, kandidátů je ale 17. O křeslo ministra kultury a školství se ucházejí vždy dva. Jména možných nových ministrů ale navrhovaly jen ODS, Strana zelených a ČSSD; KDU-ČSL se personálně na složení vlády nepodílí, hodlá být v opozici.
Úřednický kabinet by se měl ujmout moci 9. května. Fischerova vlády by měla zemi dovést k předčasným volbám, které se mají konat nejpozději do 15. října. S tím počítá i návrh ústavního zákona o zkrácení funkčního období Poslanecké sněmovny. Ten ale zatím odmítají lidovci, kteří ho považují za znásilňování ústavy. Sami prosazují senátní návrh, který situaci neřeší jednorázově.
O vládní krizi si můžete také přečíst:
Premiér Fischer jednal s dalšími kandidáty na ministry v nové vládě
Jan Fischer zahájil sérii schůzek s kandidáty na ministry úřednické vlády
M. Pecina pro Radiožurnál: Můj úkol na ministerstvu musí mít smysl
Seznam kandidátů na ministry úřednické vlády je kompletní
ČSSD předala premiéru Fischerovi jména svých kandidátů na ministry
Čunek: Lidovci budou od 9. května v opozici
Vláda schválila zákon, který by měl zkrátit funkční období sněmovny
Paroubek: Předčasné volby budou podle stávajícího volebního zákona
Prezident V. Klaus jmenoval J. Fischera premiérem
Několik lidoveckých poslanců podepsalo dohodu o vládě
ČSSD je připravena deklarovat podporu úřednickému kabinetu
Poslanci už mají návrh zákona umožňující rozpuštění sněmovny
Nedělní dohoda o překlenovací vládě se hroutí
Přechodná vláda vedená Janem Fischerem, lidovci se nezúčastní
Mirek Topolánek: Nedám se vydírat
Topolánek a Paroubek se dohodli na předčasných volbách
Sněmovna vyslovila nedůvěru vládě Mirka Topolánka