Další nemocnice kvůli epidemii chřipky zakazují návštěvy pacientů

Česko na mnoha místech trápí epidemie chřipky. Některé nemocnice už kvůli stoupajícímu počtu nakažených vydaly zákaz návštěv, další se k tomu chystají. Například na jihu Čech počet nemocných za poslední týden narostl o čtvrtinu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nachlazení

Nachlazení | Foto: Kateřina Křenová

Pro návštěvy jsou tak zavřené nemocnice v Táboře, v Jindřichově Hradci, ve Strakonicích i v Českých Budějovicích. A také některé domovy pro seniory. Zákazů návštěv v nemocnicích kvůli chřipce přibývá i ve Zlínském kraji.

Po krajské nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně přijala preventivní opatření vsetínská nemocnice a zatím jako poslední dnes oznámila zákaz návštěv také nemocnice ve Valašském Meziříčí. Tam stejně jako ve Vsetíně za pacienty nemohou návštěvy od soboty až do odvolání.

Na Vsetínsku se oproti minulému týdnu zvýšil počet respiračních onemocnění o 84 procent. Největší nárůst zaznamenali hygienici u školáků.

K zařízením, která už zákaz návštěv vydala, se v pondělí se přidá i Oblastní nemocnice v Jičíně. Podle primáře tamní interny Miroslava Hanuše by lidé při prvních příznacích chřipky měli zůstat na lůžku, pít dostatek tekutin a zvýšit příjem vitamínů.

„Prvním lékem by měla být antipyretika, obvykle paracetamol, paralen. V každém případě nechodit mezi lidi a nerozšiřovat virus dál. Asi nejspolehlivější ochranou je očkování, ale myslím si, že na to už je v současné době pozdě, asi už nelze předpokládat jeho účinnost. Protože trvá 14, dní než organismus nasyntetizuje protilátky,“ uvedl primář Hanuš.

Riziko nákazy chřipkou lze omezit důsledným dodržováním elementárních zásad prevence, upozorňuje František Kotrba z jihočeské hygienické stanice.

„Tam patří například obyčejné, ale důkladné mytí rukou, používání jednorázových kapesníků. Kontaminovány mohou být například kliky u dveří, madla v autobusech, může dojít k přenosu podáním ruky. Důležité je také dodržování nějaké osobní zóny a samozřejmě posilování vlastního organismu,“ připomněl Kotrba.

Nastupující vlna chřipek si už v Česku vyžádala 11 mrtvých a 80 hospitalizovaných.

Chřipka - jak chránit sebe i své okolí | Foto: Ministerstvo zdravotnictví ČR

mta, Mária Pfeiferová, Roman Verner, Bohuslav Štěpánek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme