Další nevysvětlená investice Jiřího Čunka

V případu vicepremiéra, šéfa lidovců a starosty Vsetína Jiřího Čunka se objevila nová nevysvětlená investice. V roce 2000 Jiří Čunek koupil část rekreačního objektu v Jeseníkách. Čunek to Rádiu Česko přiznal, nechtěl ale uvést podrobnosti. Z následných informací Katastrálního úřadu v Bruntále vyplynulo, že cena části nemovitosti byla stanovena na půl milionu korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Čunek | Zdroj: ČTK

Zhruba čtyřmilionová investice rodiny předsedy KDU-ČSL se rozrůstá o dalších půl milionu korun. Čunek, kterého policie podezírá z přijetí úplatku, zatím všechny příjmy veřejně nedoložil.

Čunek nákup nemovitosti připustil. "To je spoluvlastnictví jedné ideální třetiny. Ano, je to rekreační chalupa," řekl. O výši investice ale hovořit nechtěl. Nezvedal telefon a na konkrétní doplňující e-mailové otázky neodpověděl.

Mluvčí lidovců Martin Horálek pouze písemně tlumočil Čunkovo stanovisko: "Jedná se o kauzu před mým vstupem do politiky. Doklady na nákup nemovitosti mám a v tomto případě jsem pouze použil všechny zajišťovací instrumenty k tomu, abych nepřišel o své peníze."

Z kupní smlouvy, kterou si Rádio Česko následně vyžádalo na katastrálním úřadu v Bruntále, vyplývá, že blíže neidentifikovaná osoba nebo podnikatelský subjekt dlužil Čunkovi peníze. Posléze k dlužníkovi takzvaně přistoupila společnost Ruchstav Holding, která dluh splatila převodem třetiny domu a pozemku v Suché Rudné na Bruntálsku.

Policie Čunka stíhá kvůli podezření, že vzal před pěti lety půlmiliónový úplatek od firmy H&B Real, která spravovala vsetínské byty. Kriminalisté a státní zastupitelství proto prověřují veškeré příjmy a výdaje rodiny vicepremiéra. Státní zástupce Radim Obst ale nechce sdělovat podrobnosti. "V průběhu vyšetřování nebo dokazování se určitě vyjadřovat nebudu," řekl Obst.

Veškeré příjmy bude tedy Jiří Čunek vysvětlovat policii. Nepramenily ale asi jen z pracovní činnosti, kterou uvádí v oficiálním životopise. Bezpečnostní technik vsetínské zbrojovky Čunek byl totiž od půlky roku 1993 členem představenstva jiného zbrojařského závodu - Zevety Bojkovice. Firma se v té době potýkala se zásadními finančními problémy a nakonec skončila v únoru 1995 v konkurzu.

Více podrobností o případu se můžete dozvědět na webu Rádia Česko.

Podle mluvčího KDU-ČSL Martina Horálka, Jiří Čunek zmíněný majetek nikdy nezamlčoval: "Pan vicepremiér nechápe, proč se tato mediální kampaň znovu objevuje. Ty případy nemají žádnou spojitost - na to, aby mohl mít nějaký čin právní spojitost, tak je tam maximální lhůta 5 měsíců, která v tomto případě vůbec nepřichází v úvahu. A přestože se tak všechny mediální zprávy tváří, že je to jaksi nová skutečnost k tomu, z čeho byl pan vicepremiér obviněn, tak je to i z právního i faktického hlediska naprostý nesmysl," řekl Radiožurnálu Horák.

Jan Hrbáček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme