Další odborový svaz mobilizuje

Po zdravotnících vyhlásily stávkovou pohotovost také školské odbory. Jsou nespokojeny s vývojem jednání s vládou o zavedení 16třídní platové stupnice, na kterou kabinet nechce vyčlenit původně plánovaných 15 miliard korun. Učitelské odbory hrozí, že v případě neúspěchu jednání zůstanou školy 1. září zavřené.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

žáci ve třídě | Foto: 3zsslany

Podle předsedy školských odborů Františka Dobšíka totiž dosavadní návrhy nezajistí dostatečný růst mezd ve školství: "Hrozí to, že ministerstvo školství, které chtělo zatraktivnit učitelské povolání tím, že vytvoří něco na způsob karierního růstu, nedostojí záměru. To nebude bez 16třídního platového systému možné."

Pro vyhlášení stávkové pohotovosti byla většina členů předsednictva Českomoravského odborového svazu pracovníků školství. Dobšík je také vyzval, aby začali vyjednávat se základními organizacemi o uzavření škol 1. září. Školští odboráři se zřejmě připojí i k protestní akci ostatních odborových svazů ještě do konce června.

Odborové svazy v dopravě navíc připravují kroky k přerušení dopravy, a to ještě do konce června. Kroky učitelů a dopraváků jsou součástí protestních akcí odborářů proti koaličním návrhům reformy veřejných financí.

Ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach považuje stávkovou pohotovost školských odborů za běžný postup při vyjednávání o platových podmínkách. Škromach věří, že odbory přehodnotí svůj názor především na to, že sociální demokracie neplní vládní program.

Milan Kopp, Viktorie Hošková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme