Je nás tu jako minule, řekl na Letné Minář z Milionu chvilek. Vyzval Babiše k odvolání Benešové

V Praze na Letenské pláni se v sobotu odehrála ohlášená demonstrace spolku Milion chvilek. Ten požaduje, aby premiér Andrej Babiš (ANO) buď vyřešil svůj střet zájmů, zbavil se všech spojení s holdingem Agrofert a médií a odvolal ministryni spravedlnosti Marii Benešovou (za ANO), anebo aby sám odstoupil. Protestu se podle odhadů policie ČR zúčastnilo 250 tisíc lidí. Spolek Milion chvilek mluvil o 300 tisících.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 19:32 16. 11. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na protestu vystoupil například biskup Václav Malý, signatářka Charty 77 Dana Němcová či Jana Filipová, která Babiše žalovala kvůli výroku o demonstrantech. Soud nepravomocně rozhodl o omluvě, premiér se proti verdiktu odvolal.

Akci podpořili také sedláci, kteří přijeli do Prahy na traktorech. Demonstrace Čechů se podle předsedy spolku Milion chvilek Mikuláše Mináře konaly také v 63 městech a 30 zemích ve všech kontinentech kromě Antarktidy.

Máme svobodu a demokracii, a to jsme před 30 lety chtěli, reaguje Babiš na demonstraci na Letné

Číst článek

Členové spolku na demonstraci uvedli, že Babišovi dávají čas na splnění požadavků do 31. prosince. „Pokud tak neučiníte, ohlásíme v pondělí 7. ledna podobu dalších protestů, které budou mít kreativnější podobu,“ řekl Minář s tím, že demonstrace nepoleví, dokud předseda vlády neodejde.

„Máme svobodu a demokracii, to jsme přesně před 30 lety chtěli. Lidé mohou svobodně vyjádřit svůj názor a to je skvělé,“ reagoval na protesty Babiš. Premiér uvedl, že se ke 30. výročí Sametové revoluce vyjádří v nedělním projevu v Národním muzeu. Babiš již dříve řekl, že neuvažuje o tom, že by jim vyhověl, protože důvody demonstrace nechápe.

Babiš předloni převedl akcie svých firem kvůli zákonu o střetu zájmů do svěřenských fondů. Podle kritiků se ale od Agrofertu, který dříve vlastnil, neodstřihl, stále jej ovlivňuje a má zájem na jeho výsledcích.

Na Letné se první velký protest spolku uskutečnil před pěti měsíci a byl největší od roku 1989. Celkem se tam podle telekomunikační společnosti T-Mobile sešlo přes 280 tisíc lidí. 

Článek pokračuje pod online reportáží:

Vlajky a transparenty

Okolí demonstrace spolku Milion chvilek proti premiérovi Andreji Babišovi (ANO) na pražské Letné zaplnily v sobotu státní vlajky. Vyvěsili je nejen organizátoři, ale spontánně i lidé v okolí z oken bytů. Organizátoři na místě připravili pódium a deset velkoplošných obrazovek. Desítky organizátorů už v sobotu ráno pouze dokončovaly vymezení sektorů pro účastníky akce. Na pódium na místě protestu pověsili organizátoři vlajku a také nápis „Chceme zdravou demokracii!“.

Od hákového kříže přes rudý prapor k trikoloře. Letenský Molochov přihlíží dějinám už 80 let

Číst článek

Demonstrace navazuje na protesty za odstoupení Babiše a nezávislou justici, které spolek organizoval v dubnu, květnu a červnu. Červnový protest byl největší demonstrací v Česku od protikomunistických demonstrací v roce 1989, jejichž 30. výročí akce také připomene. V okolí nynější demonstrace se objevily rovněž transparenty s protikomunistickými hesly. KSČM toleruje ve sněmovně Babišovu vládu.

dok, gak, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme