Další osud gripenů je nejistý, jednání se Švédskem skončila bez dohody

Bez konkrétního výsledku skončilo jednání mezi českým ministrem obrany Alexandrem Vondrou z ODS a jeho švédskou kolegyní Karin Enströmovou o dalším pronájmu stíhaček JAS-39 Gripen. Česku se totiž nelíbí ani poslední nabídka Švédů, podle Vondry tak obě strany čekají ještě další tvrdá jednání.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letoun JAS-39 Gripen | Foto: Vít Šimánek | Zdroj: ČTK

„Já jsem informoval svou švédskou kolegyni o tom, že ta poslední nabídka nebyla pro českou vládu ani pro mne uspokojující. Švédská ministryně v podstatě přistoupila na to, že budeme v jednání pokračovat. Klíčové hledisko je cena. Musíme ještě hodně jednat, abychom se přiblížili k představám české strany,“ řekl Vondra.

Pokud Švédsko nenabídne podmínky, které Česko požaduje, bude podle Vondry armáda hledat pro obranu svého vzdušného prostoru jiné stroje. „Pokud se nedohodneme na přijatelném řešení, je to reálná alternativa.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministr obrany Alexandr Vondra byl hostem Ranního interview Radiožurnálu

„Chceme udržet schopnost nadzvukového letectva. Nechceme na něj rezignovat, ale předpokládám, že jednání budou tvrdá,“ dodal.

Podle premiéra Petra Nečase bude Česko jednat o prodloužení pronájmu se Švédy do konce listopadu. Ke stejnému datu kabinet připraví podklady pro případné vypsání nového výběrového řízení na zajištění ochrany vzdušného prostoru.

Česká republika má nyní pronajatých 14 švédských stíhaček za téměř 20 miliard korun. Cena za pronájem je ale příliš vysoká a vyjednávací tým se snaží zajistit výhodnější podmínky. Smlouva má vypršet v roce 2014.

Igor Maňour, Veronika Neprašová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme