Další osud vlády je nejistý

Hned po Velikonocích se zřejmě rozběhnou koaliční jednání. Po sjezdu ČSSD, který skončil vítězstvím Grossova křídla, jsou na tahu křesťanští demokraté. Ti žádali jeho odchod. Křesťanští demokraté se se Stanislavem Grossem v čele kabinetu smířit nehodlají a občanští demokraté chtějí hned po Velikonocích vyvolat ve sněmovně hlasování o důvěře vládě. Z vlády ale možná odejdou někteří sociálnědemokratičtí ministři - uvažují o tom Zdeněk Škromach, který na sjezdu v Brně utrpěl porážku, a Jaroslav Palas, který Grossovi řekl, že je vyhořelým palivem. Část členů sociální demokracie kolem poraženého Zdeňka Škromacha zároveň formuje levicovou frakci.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Z. Škromach a S. Gross

Z. Škromach a S. Gross | Foto: Igor Zehl

Premiér Gross zatím nechystá výměnu ministrů ve své vládě. Ministři za tuto stranu mají podle premiéra, když jejich strana ve vládě zůstane, místa jistá. Naopak ministr zemědělství Jaroslav Palas takovou pozici nemá. Na sjezdu ČSSD Palas na premiéra velmi ostře zaútočil a jak Stanislav Gross řekl v České televizi, bude chtít vědět, co bylo důvodem tak ostrého vystoupení. "Faktem je, že Jarda Palas mne překvapil, protože jsme spolu hovořili několik dní před sjezdem a on zaujímal úplně jiné stanovisko. Na sjezdu najednou vystoupil takto. Něco ho k tomu vedlo. Bude mne samozřejmě zajímat co."

Teď Grosse nejvíce zajímá, s čím na jednání koaličních stran přijdou zástupci KDU-ČSL. Sociální demokraté jsou podle Grosse připraveni jednat i o zkrácení mandátu poslanecké sněmovny. Zdůraznil ale, že je to pro jeho stranu až to poslední řešení a s návrhem za nimi musí přijít někdo jiný. "Já netvrdím, že o tom budeme jednat my aktivně, ale když nás někdo požádá o jednání, neodmítneme ho, ale to neznamená, že se dohodneme. Předpokládám, že kolegové z KDU-ČSL o tom budou chtít hovořit, my se tomu vyhýbat nebudeme. Spíš musí říci, co chtějí udělat, protože míček je evidentně na straně hřiště."

Lidovci jsou připraveni svolat celostátní konferenci, která rozhodne, jestli strana vystoupí z vládní koalice. Jak Radiožurnálu řekl předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek, konferenci svolá, pokud se křesťanským demokratům nepodaří dojednat změny v koaliční smlouvě, které by krizi ukončily. "Záleží samozřejmě na tom, jak proběhnou koaliční jednání a jak budou úspěšná. V tuto chvíli vám nejsem schopen říci přesné datum. Možná konference ani nebude, protože možná jednání budou úspěšná. Nicméně nebudou-li úspěšná, svolám ji neprodleně, protože současný stav není možné prodlužovat do nekonečna."

Zahraniční politolog: Gross měl odejít

Zvolení Stanislava Grosse předsedou ČSSD má odezvu už i v zahraničí. Belgický politolog a specialista na střední Evropu Jean-Michel De Wael soudí, že po tom, co Stanislav Gross předvedl v minulých týdnech, bylo by normální předsedu ČSSD a premiéra vyměnit. Na druhou stranu si je vědom toho, že to pro vládnoucí politickou stranu není jednoduché. Soudí, že strana je tak jako tak v pasti a nemůže udělat nic, co by ji zachránilo. Politoložka Vladimíra Dvořáková s tímto názorem souhlasí a upozorňuje na nedostatek silných politických osobností v řadách ČSSD. "Nemá příliš na výběr osobností. Chybí tam výrazné osobnosti, což je vidět, když podává sociální demokracie návrh na kandidátky do senátu nebo do krajských zastupitelstev."

Nicméně naděje na záchranu podle ní stále ještě existuje. "Ta situace je nesporně složitá. To rozhodování o tom, jestli ponechat Grosse ve funkci premiéra, nebylo pro mnohé sociální demokraty skutečně jednoduché. Vlastně není úplně jasné, s kým půjdou do dalších voleb. jestli by je do dalších voleb mě vést Stanislav Gross, bylo by to dost kontraproduktivní. Byť můžeme počítat s tím, že paměť lidu je krátká a během roku by se atmosféra mohla částečně změnit."

Markéta Kaclová, Naděžda Hávová, Ondřej Černý, Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme