Další pes napadl malé dítě

Volně pobíhající německý ovčák v Kladně těžce zranil tříletého chlapce - pokousal ho na krku. Dítě bylo převezeno do motolské nemocnice, ale jeho život není bezprostředně ohrožen. Případ vyšetřuje policie, žádné obvinění zatím nevznesla.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

pes

Jak řekl Českému rozhlasu ředitel kladenské městské policie Stanislav Procházka, za incident je odpovědný majitel zvířete. Jedná se o 82letého muže, který nebyl sto ovčáka zvládnout. "Když jsme přijeli na místo, tak musím říct, že ten pán nad ním neměl vůbec žádnou kontrolu, prostě nebyl schopen v tom svém věku toho psa vůbec zvládat. Pes údajně vyběhl ze dvora, když sekali trávu na zahrádce, vyběhl bez košíku a na ulici napadl to dítě."

Německého ovčáka policie zatím umístila do speciálních kotců a čeká ho veterinární vyšetření.

Jak postupovat při poranění psem? Radí Vladimíra Tichá z Českomoravské kynologická unie.

Okamžitě pátrat (na místě) po původu psa, který poranil, resp. zjistit jeho majitele chovatele.

Seznámit chovatele se situací a okamžitě si zapsat jeho jméno, adresu a telefon.

Dohledání psa a chovatele později bývá často obtížné a pokousaný si musí absolvovat ochranné očkování a další procedury v nemocnici.

Poskytnout poraněnému první pomoc ošetřením rány (k dezinfekci postačují běžné prostředky, účinná je mýdlová voda). Neodkladně musí poraněný navštívit lékaře.

Chovatel je povinen podle § 4 písm a) zákona č. 8.166/1999Sb. (veterinární záklon) zajistit, aby pes, který poranil člověka anebo s ním přišel do přímého kontaktu způsobem nebo za okolností, které mohou vyvolávat podezření z onemocnění vzteklinou byl neprodleně vyšetřen veterinárním lékařem. Chovatel při prohlídce předloží doklad, že pes byl očkován proti vzteklině. Povinností chovatele je dostavit se se psem k opakovanému vyšetření po 5 dnech, neníli stanoveno jinak. Pokud tak chovatel neučiní, je nutné informovat Policii ČR, nebo příslušnou veterinární správu, která je kompetentní tyto problémy řešit.

Veterinární lékař sepíše s majitelem psa protokol o vyšetření na vzteklinu a vystaví doklad pro poraněnou osobu, ve kterém uvede, výsledek vyšetření na vzteklinu a zjištění zda pes byl očkován proti vzteklině. Pokud veterinář zjistí, že je zvíře které pokousalo není očkované, nebo jeví příznaky onemocnění, oznámí to v uvedené zprávě ošetřujícímu lékaři a dále příslušné městské nebo okresní veterinární správě a ta stanoví v souladu s platnými předpisy další postup.

U zvířat, která byla při napadení člověka usmrcena, nebo pokud se jednalo o nekvalifikovanou manipulaci se zvířaty uhynulými a podobně, provádí se neprodleně jejich laboratorní vyšetření ve vybraných pracovištích Státních veterinárních ústavů v Liberci, Praze a Olomouci. O podezření z možnosti nákazou vztekliny se doporučuje neprodleně informovat příslušnou městskou nebo okresní veterinární správu.

Každé, i minimální poranění (škrábnutí zuby), může být pro neočkovaného člověka potenciálně velmi nebezpečné, protože vzteklina je smrtelným onemocněním. Pokud zvíře mělo vzteklinu nebo je na ní podezření je riziko přenosu značné.

Před odjezdem do zahraničí doporučujeme informovat se o nákazové situace vztekliny v příslušné zemi nebo oblasti.

Pokud pes projevil agresivní chování doporučuje se aby, mu chovatel zajistil komplexní veterinární vyšetření protože nepřiměřená reakce může být důsledkem onemocnění (např. mozková onemocnění, neuróza ap.).

Autorkou rady je Vladimíra Tichá, Českomoravská kynologická unie.

Marek Janáč, Milan Kopp, Ladislav Pavlík, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme