Další poslanci ODS hrozí, že nepodpoří reformu v současné podobě

Podpora pro vládní reformu je nejistá. V ODS se objevili další poslanci, kteří zvažují, jestli budou pro balík reformních zákonů hlasovat. Jak dnes napsal deník Právo, váhajícími jsou Jan Schwippel a Juraj Raninec. Pokud vláda jejich námitce nevyhoví, nebudou pro reformu hlasovat. Koalice přitom jejich hlasy potřebuje, jinak reformní balík ve sněmovně neprosadí. Premiér Mirek Topolánek bude s kritiky reformy z řad ODS jednat dnes večer.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

jednání Poslanecké sněmovny

jednání Poslanecké sněmovny | Foto: Marián Vojtek

Oba rebelující poslanci tvrdí, že ještě v úterý večer byli přesvědčeni o platnosti dohody na 15procentní dani výhodné pro všechny.

Když si však druhý den ráno vše vypočetli, tak zjistili, že konečný pozměňovací návrh by byl pro některé skupiny v roce 2009 nevýhodný.

Poslanec Juraj Raninec věří, že jde jen o chybu úředníka, která se ještě napraví. "Podle našich výpočtů dochází v roce 2009 k tomu, že u příjmových skupin do 20.000 korun hrubého by došlo k vyššímu výběru daní oproti roku 2008," podotkl Raninec. Doufá přitom, že příští úterý se tato chyba ještě opraví, například vrácením reformy do druhého čtení, kde by byl zapracován nový návrh.

Také Vlastimil Tlustý vidí vinu na straně ministerstva financí. Proti tomu se ale ohradil ministr financí Miroslav Kalousek z KDU ČSL. Vyjádření o dodatečných propočtech daňových dopadů označil za směšná. Experti ODS podle něj měli všechna potřebná čísla už dlouho před tím, než se jedna z variant objevila ve vládním návrhu reformy.

Premiér a šéf ODS Mirek Topolánek plánuje jednání se stranickou expertní skupinou, která se zabývá reformou veřejných financí. Schůzka se uskuteční zřejmě dnes večer ve sněmovně. "Dostal jsem pozvání na jednání vpodvečer, kdy by se měla sejít skupina daňových expertů ODS," řekl Radiožurnálu poslanec ODS Jan Schwippel.

Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek z ODS prý s jistým napětím během projednávání ve sněmovně počítal. Teď se ovšem podle něj ukazuje, že někteří občanští demokraté jdou proti vlastní vládě. "Fakticky když si to dobře přeložíme, tak někteří poslanci chtějí položit tuto vládu, to znamená vlastní vládu," řekl Radiožurnálu Julínek.

Podle neoficiálních informací jde skupina kolem Vlastimila Tlustého na dnešní jednání s následujícím plánem - o sporných bodech by se v úterý hlasovalo odděleně, tudíž by se celý pozměňovací návrh nemusel vracet do druhého čtení. Ona kontroverzní opatření by z předlohy vypadala. Později by se výše slev na dani od roku 2009 upravila novelou zákona.

Do koaličního návrhu reformy se dnes znovu opřela opoziční ČSSD. Její předseda Jiří Paroubek před novináři zopakoval hlavní výhrady. "Znamená zhoršení životní úrovně obyvatel této země a kromě toho nepřináší žádné řešení stavu veřejných financí," uvedl Paroubek.

Sněmovna by měla o reformě rozhodnout příští úterý. Z koaličních poslanců ji nechce podpořit lidovec Ludvík Hovorka, výhrady má občanský demokrat Vlastimil Tlustý. Hlasovat pro reformu budou dva bývalí poslanci ČSSD Miloš Melčák a Michal Pohanka.

Martin Hromádka, Lucie Husárová 1, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme