Další prezidentský kandidát. Jiřího Hynka podpořilo přes 20 poslanců

Kandidát na prezidenta Jiří Hynek podal u ministerstva vnitra kandidaturu na prezidenta republiky. Podpořilo ho 22 poslanců z pěti politických stran, řekl prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu. Nejvíce poslanců je podle něj ze sněmovního branného výboru. Hynek na Hrad kandiduje s podporou Realistů. Je prvním prezidentským kandidátem, který oznámil, že kandidaturu u ministerstva vnitra podal.

Praha (Aktualizováno: 13:25 17. 10. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéf Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu a kandidát na prezidenta Jiří Hynek | Foto: Vít Šimánek | Zdroj: ČTK

„Je to pro mě velká čest, že jsem tuto důvěru dostal," poznamenal prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek.

Kdo podpořil zbrojaře Hynka jako kandidáta na prezidenta? Podpisy získal i od končících poslanců

Číst článek

Nejvíce poslanců ho podpořilo z branného výboru, a to sedm. Další získal třeba v bezpečnostním nebo zdravotním výboru. Jejich jména nechtěl bez jejich svolení zveřejňovat.

Podporu mu podle něj dali dva poslanci Martin Lank a Jana Hnyková, kteří přešli do strany Realisté. „Mám poslance zvolené za pět politických stran," dodal.

Serveru iROZHLAS.cz podporu Hynkovi potvrdil i Václav Klučka z ČSSD. „Znám ho více jak 11 let, jeho zájem o rozvoj a postavení Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu, to je důvod mé podpory," popsal pro iROZHLAS.cz Klučka.

Podporu získal prezident obranné asociace i od Josefa Hájka z ANO. „Podpora průmyslu. Bezpečnost a obrana České republiky. Podpora NATO. Odmítání přijetí eura,“ vyjmenoval důvody, proč připojil svůj podpis.

Hynek získal podporu například od:

  • Martin Lank (Realisté)
  • Jana Hnyková (Realisté)
  • Václav Klučka (ČSSD)
  • Bohuslav Chalupa (ANO)
  • Josef Hájek (ANO)

Svůj podpis ČTK potvrdil také místopředseda výboru pro obranu Bohuslav Chalupa z hnutí ANO. „Ano, svůj hlas, vzhledem k tomu, že hnutí ANO 2011 nenominovalo vlastního kandidáta, jsem mu dal k dispozici a kolegům jsem doporučil, aby učinili stejně," napsal v SMS.

Nadále chce pokračovat i ve sběru podpisů voličů. Do konce roku by jich rád získal potřebných 50 tisíc, aby ukázal, že má i podporu občanů. Řekl, že cestou poslaneckých podpisů šel, protože se získáváním občanské podpory začal příliš pozdě. Odhaduje, že nyní má k dispozici asi 20 tisíc podpisů.

Hynek už v dřívějším rozhovoru ČTK řekl, že Evropská unie by se měla změnit, jinak hrozí její rozpad. Prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu by se ve funkci hlavy státu snažil být vyslancem českého průmyslu v zahraničí, prosazoval by národní zájem a jeho prioritou by byla bezpečnost. Hynek podporuje členství Česka v NATO, nesouhlasí naopak s přijetím eura.

Prezidenta budou lidé volit v lednu

Ke kandidatuře na Pražský hrad je potřeba získat 50 tisíc podpisů občanů nebo deset senátorských či dvacet poslaneckých podpisů.

Průzkum: Zeman je jasný favorit prezidentských voleb, lidé ale nejlépe hodnotí Drahoše

Číst článek

Dostatek voličské podpory na peticích mají podle svých prohlášení současný prezident Miloš Zeman, bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš a podnikatel Michal Horáček.

Cestou podpisů senátorů se vydal český exvelvyslanec ve Francii Pavel Fischer. Dostatek senátorských poslanců má i místopředseda Senátu Jaroslav Kubera z ODS, který svou kandidaturu nepotvrdil.

Podpisy senátorů sháněl třeba i někdejší šéf Rusnokova kabinetu Karel Štogl. O kandidaturu se uchází dále bývalý šéf Škody Auto Vratislav Kulhánek nebo lékař a aktivista Marek Hilšer.

Je pravděpodobné, že politickou podporu do 7. listopadu, kdy se musí uchazeči s kandidaturou přihlásit ministerstvu vnitra, ohlásí ještě další zájemci o funkci prezidenta.

Druhá přímá volba prezidenta se uskuteční v lednu. První kolo voleb bude 12. a 13. ledna, případné druhé kolo pak proběhne 26. a 27. ledna.

Hana Mazancová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme