Další protesty. Proti Zemanovi a Babišovi lidé demonstrovali na Hradčanském náměstí v Praze

Na pražském Hradčanském náměstí se shromáždily stovky lidí. Daly tak najevo svůj nesouhlas se současným chováním prezidenta Zemana a se skandály vicepremiéra Babiše. Účastníci podepisovali i petici pro jeho odvolání.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na Hradčanském náměstí v Praze se ve čtvrtek večer demonstrovalo proti prezidentu Miloši Zemanovi a ministru financí Andreji Babišovi (ANO). Akce byla pokračováním středečních protestů v sedmi městech včetně Prahy nazvaných Proč? Proto!. Účastníci mimo jiné podepisovali petici za odvolání Babiše z funkce.

Demonstranti zaplnili prostor před Matyášovou branou, která je západním vstupem do Pražského hradu. Řečníci vyzývali politiky, aby řešili vládní krizi. Ministerstvo financí podle nich už dále nemá podléhat hnutí ANO. Pokud by nebyl Babiš odvolán, podpořili podání ústavní žaloby na Zemana.

Ani 30, ani 20 tisíc. Spočítali jsme demonstranty proti Babišovi

Číst článek

Někteří lidé si přinesli transparenty s hesly jako "Zlobiš a Lžeman = konec demokracie" nebo "Ústava není". Akce skončila po hodině.

Organizátoři uvedli, že ve středu se podle policejních odhadů mohlo na Václavském náměstí v Praze sejít 20–30 tisíc protestujících. Nás server iRozhlas.cz pak na fotografii napočítal asi 8300 účastníků.

Prezident dnes řekl, že už zažil víc demonstrací proti sobě a všechny protesty časem vymizely. „Stejně tak se nebude za měsíc nebo dva mluvit ani o těchto demonstracích," uvedl.

Zeman kritizoval lidi, kteří proti němu protestovali při návštěvě Libereckého kraje a používali vůči němu ostrá vyjádření. „Já tyto demonstranty právě kvůli těmto výrazům pokládám za ty, kterým Tomáš Masaryk říkal patologická sedlina české společnosti. Můžeme jim také, chcete-li, říkat kraválisté. Ale na druhé straně mají svaté právo demonstrovat, jenomže ve svobodné společnosti se tyto věci řeší volbami, a nikoli pouličními výkřiky," řekl.

Naopak premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) ve středu ocenil, kolik lidí se po celé České republice dokázalo postavit za dodržování ústavy a za politickou kulturu a demokracii. Míní, že demonstrace jen potvrzují jeho názor, že Babišův odchod je nezbytný a že je nezbytné, aby prezident jeho návrhu vyhověl.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme