Další protesty zdravotníků v Česku by měla zažehnat dnešní tripartita

Česko možná čekají další protesty zdravotníků. Zabránit by tomu mohla dnešní tripartita. Jednání o platech ve zdravotnictví totiž zatím krachovala. Letos dostali přidáno šest a čtvrt procenta jen pracovníci v nemocnicích, které řídí ministerstvo. Na lidi v těch krajských se nedostalo.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda Lékařského odborového klubu Martin Engel odchází z jednání s ministrem Hegerem

Předseda Lékařského odborového klubu Martin Engel odchází z jednání s ministrem Hegerem | Zdroj: ČTK

„Mě to moc mrzí, protože jsem si představovala, že ministerstvo změní úhradovou vyhlášku tak, aby bylo jasné, že část peněz bude přímo vázána na platy zdravotnických pracovníků. Bohužel si pan premiér nechal zpracovat stanovisko od legislativní rady vlády, která mu oznámila, že by to bylo protiústavní,“ vysvětluje předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková.

Podle ministra zdravotnictví Leoše Hegera jsou ale peníze na zvýšení platů lékařů i v krajských nemocnicích.

Přehrát

00:00 / 00:00

Požadavky zdravotníků vysvětloval v Ranním interview předseda Lékařského odborového klubu Martin Engel

„Těch 6,25 procenta bylo k dispozici pro všechna zdravotnická zařízení lůžkového typu, to znamená i pro krajské nemocnice, které v naprosté většině odmítly platy zvyšovat a my to pokládáme za záležitost, která je vyloženě politicky ovlivněná,“ tvrdí Heger.

Pro předsedu Lékařského odborového klubu Martina Engela je hlavní, aby od příštího roku platy všech doktorů stouply na jeden a půl až trojnásobek průměrné mzdy v Česku.

„Jde nám o cílový stav, který má být od 1.1. 2013 a po zkušenostech, které máme s letošním rokem, tak vůbec nevidím světýlko na konci tunelu,“ říká.

Kromě platů má zdravotnická tripartita řešit třeba také nová pravidla pro dostupnost péče. Například k praktickému lékaři bychom podle nejnovějšího návrhu ministerstva neměli jet déle než třicet pět minut.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci komentovali v Ozvěnách dne místopředsedkyně odborového svazu pracovníků ve zdravotnictví Ivana Břeňková a výkonný ředitel Asociace českých a moravských nemocnic Stanislav Fiala

„Zásahy do sítě zdravotnických zařízení jsou nevratné a dostupnost zdravotní péče pro občany je třeba bránit. To je ještě závažnější, než jestli někdo dostane peníze,“ upozorňuje Engel.

Zdravotníci také požadují, aby ministerstvo změnilo na druhé pololetí úhradovou vyhlášku, tedy předpis, podle kterého platí pojišťovny za péči, a dostalo tak do nemocnic víc peněz.

„Myslím si, že podepsané dokumenty jsou závazné a mají se plnit. Církevní restituce se také podepsaly, jsou mnohem nákladnější a ty by se plnit měly,“ říká Engel.

Lékařský odborový klub protest nevylučuje, na konkrétní formě se však ještě nedohodl.

Igor Maňour, Lenka Jansová, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme