Další ptačí chřipka na Pardubicku. Veterináři odhalili výskyt nemoci ve velkochovu ve Skleném na Svitavsku
Veterináři zjistili v Pardubickém kraji další výskyt ptačí chřipky ve velkochovu drůbeže. Po Kosoříně se potvrdila na farmě Sklené na Svitavsku. Na síti X to uvedl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Utrácení drůbeže ve Skleném začne v pondělí.
Za dva dny by mělo být usmrceno 20 200 slepic a kohoutů. Farma se zabývá rodičovským chovem slepic a kohoutů masného typu stejně jako v Kosoříně. Obě farmy patří společnosti Mach Drůbež. Podobně jako v Kosoříně se budou likvidovat i násadová vejce.
Podle Výborného byl v laboratoři v obou chovech potvrzen subtyp viru H5N1. Farmy jsou od sebe vzdálené více než 40 kilometrů a není mezi nimi žádné logistické propojení. Ministr přisuzuje nákazu výskytu ptačí chřipky v malochovech, v nichž byla zjištěna v posledním době po celé republice. Stejně jako v Kosoříně bude i ve Skleném kolem ohniska nákazy vymezeno tříkilometrové ochranné pásmo a desetikilometrové pásmo dozoru. V nich budou platit mimořádná veterinární opatření.
Veterinární správa v Kosoříně začala likvidovat velkochov drůbeže. Usmrtí jich přes 70 tisíc kusů
Číst článek
Ředitel krajských hasičů Aleš Černohorský uvedl, že se hasiči ze Záchranného útvaru z Hlučína a Jihlavy a z pardubického regionu po ukončení zásahu v Kosoříně vystřídají a přemístí do Skleného.
Stejně jako v prvním chovu budou zajišťovat dekontaminaci osob a techniky a pomáhat s vyklízením uhynulých zvířat, své působení ukončí zřejmě v úterý večer. Usmrcená drůbež se bude odvážet do asanačního podniku v Žichlínku na Orlickoústecku.
V Kosoříně začalo ve čtvrtek utrácení 73 000 kusů drůbeže. První den se podařilo zaplynovat tři z deseti chovných hal a vynosit uhynulá zvířata ze dvou z nich. Likvidace pokračuje a měla by skončit v sobotu, nejpozději v neděli.
Likvidace 150 000 vajec
Zvířata se usmrcují oxidem uhličitým, který se napouští do utěsněných hal. Uhynulé slepice a kohouty zaměstnanci firmy nakládají a odvážejí do asanačního podniku v 40 kilometrů vzdáleném Žichlínku. Celková hmotnost chované drůbeže činí asi 300 tun. Do kafilerie také poputují všechna násadová vejce, z nichž se líhnou brojleři.
Společnost Mach Drůbež patří k největším producentům jednodenních brojlerových kuřat v Česku i na Slovensku, podle informací na webu má na trhu přibližně 35% podíl. Týdně dodá chovatelům 2,5 milionu kuřat. Kapacita farem je až 2,1 milionu slepic, které ročně snesou až 300 milionů vajec. Firma má i vlastní výkrmy brojlerů.
Ve velkochovu v Kosoříně byla ptačí chřipka zjištěna i v roce 2007. Podle ministra zemědělství Výborného bude stát firmě kompenzovat veškeré škody, společnost je v Kosoříně odhaduje včetně likvidace 150 000 vajec na několik desítek milionů korun. Na farmě ve Skleném budou nižší vzhledem k menšímu počtu chovaných zvířat. Oba chovy se obnoví zřejmě v květnu.