Další ročník sbírky Světluška pomáhá při studiu a někdy i k tanci

Už jedenáctý ročník sbírky Světluška začíná právě dnes. V ulicích mnoha českých a moravských měst budou lidé potkávat dobrovolníky v černobílých kostýmech. Pokud si koupí některý ze sbírkových předmětů, přispějí na lidi se zrakovým hendikepem. Právě tyhle peníze jim pomáhají třeba i ve studiu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Devátý ročník sbírky Světluška | Foto: Filip Jandourek

Dvaadvacetiletý Josef Sarkány má jen zbytky zraku, přesto úspěšně studuje na Vysoké škole ekonomické v Praze. V tom mu hodně pomáhají peníze ze sbírky Světluška pořádané Nadačním fondem Českého rozhlasu.

„Hlavně používám ty peníze na krytí nákupu knížek a na ubytování. A díky tomu mi vlastně zbývají peníze i na tancování,“ říká štíhlý mladík.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pomoc Světlušky Josefu Sarkánovi při studiu a zprostředkovaně i při realizaci jeho záliv v tanci a sportu popsala Eva Rajlichová

To, že rád tančí, na něj prozrazují i jeho elegantní pohyby a chůze. Tanec není pro zrakově hendikepované zrovna snadný, Josef proto chodí na soukromé lekce k lektorce Růžence Halamkové.

Vymysleli spolu docela originální způsob výuky:

„Chytnu se jí za kotníky a ona to zatancuje kotníky, normálně, jak se to má zatancovat. A já to potom napodobím.“

Josef se věnuje i mezi nevidomými populárními sportu golbalu, což by se nejlépe dalo popsat jako kopaná s míčem plným rolniček. Dostal se dokonce do reprezentace.

Ambice má i v tanci, s partnerkou začíná chodit na soutěže.

Kontakty:
www.svetluska.net
Dárcovská SMS zpráva: DMS svetluska (na číslo 87777)
Konto: 999 999 9999/0100

„Někdy je problém. Když je dobré osvětlení, jsem schopný vodit i do prostoru. Tak občas máme problém – tak tedy, kudy?“ říká s úsměvem.

Před sebou má třetí rok studia. Stejně jako jeho spolužáci má před sebou napsání bakalářské práce. O čem bude, už je prý jasné:

„Na vysoké škole je problém, že spousta učitelů nemá zkušenosti se zrakově postiženými a člověk musí pořád vysvětlovat, jak uzpůsobit testy nebo zkoušky. Tak jsem se rozhodl napsat to jako příručku, svým způsobem.“

Šest tisíc světlušek v ulicích

Prodejem tykadel, náramků a dalších předmětů se šest tisíc dobrovolníků v černobílých tričkách bude snažit vydělat peníze pro sbírku Světluška.

„Kdyby někdo světlušku nepotkal nebo se mu nechtělo do deště, tak může poslat dárcovskou SMS zprávu anebo poslat peníze na sbírkové konto. Je celá řada přispěvovatelů, kteří posílají třeba sto korun měsíčně,“ říká ředitelka Nadačního fondu Českého rozhlasu Martina Kaderková.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Ranního interview byla ředitelka Nadačního fondu ČRo Martina Kaderková

I letos bude při prodeji pomáhat řada známých osobností. „Kromě Anety Langerové to letos bude nově herečka Dana Batulková a každoročně Bára Hrzánová s Radkem Holubem. Ti jsou zítra v Praze na Andělu. Můžete potkat i osobnosti Českého rozhlasu – Lucku Výbornou, Martinu Kociánovou – nebo České televize - Jolanu Voldánovou,“ vyjmenovává Kaderková.

Nadační fond Českého rozhlasu díky sbírce Světluška rozdělil za minulý rok jednotlivým žadatelům skoro čtyři miliony korun.

Světluška pomáhá dětem a dospělým s těžkým zrakovým postižením. | Foto: Tomáš Adamec

Eva Rajlichová, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme