Chorvatsko 0:0 Brazílie

Další schůzka kvůli letištním kontrolám

Možnou rasovou diskriminací při kontrolách britských imigračních úředníků na ruzyňském letišti se dnes bude zabývat Meziresortní komise pro záležitosti romské komunity. Jednání se zúčastní také místopředseda vlády Pavel Rychetský, druhý tajemník britského velvyslanectví Denis Keef a reportéři České televize Nora Nováková a Richard Samko, kteří o situaci na letišti natočili reportáž.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pavel Rychetský Radiožurnálu řekl, že nemáme mnoho alternativ. "Ta druhá alternativa je vízová povinnost, a to s sebou nese dost velká rizika. Myslím tím jednak skutečnost, že přinejmenším s jistotou by to znamenalo, že by vízovou povinnost muselo zavést i Irsko, které je spojeno s Velkou Británií zvláštní dohodou o společném bezvízovém, bezcelním a jednotném prostoru."

Britská strana vládu ubezpečuje, že na letišti k diskriminaci nedochází, říká Rychetský. "Já samozřejmě nechci předvídat výsledky toho jednání. Chci zdůraznit jednu věc. Britská strana nás ubezpečuje o tom, že uplatňuje naprosto stejná měřítka a stejný přístup ke všem cestujícím. Kdyby skutečně měla mít česká vláda stanovisko, že dochází k diskriminaci, tak je nepochybné, že by musela zakročit a musela by vyvodit důsledky včetně toho, že by se muselo jednat o ukončení této praxe."

Jak dále řekl Českému rozhlasu 1 - Radiožurnálu ministr Rychetský, na jednání komise přijde i jedna romská spoluobčanka, které byla odmítnuta cesta do Británie ze strany konzulárních úředníků, ačkoliv tam jela na návštěvu k příbuzným údajně už poněkolikáté. Vláda se prý bude touto problematikou zabývat hned na své první schůzi 22. srpna a výstup z této komise bude jedním z podkladů pro její jednání.

Český helsinský výbor se od včerejška účastní kontrol Čechů cestujících do Velké Británie na letišti v Ruzyni. Pohovory v kabinách ale zástupci výboru sledovat nemohou. Potřebují totiž souhlas nového vrchního imigračního úředníka, který ještě v tomto týdnu vystřídá toho původního.

Markéta Kaclová, Kateřina Pospíšilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme