Další sklárna koncernu Bohemia Crystalex Trading a Porcela Plus končí

Sklárny Sklo Bohemia ve Světlé nad Sázavou končí výrobu, většina zaměstnanců už od úterý nemá chodit do práce. Výpověď nakonec dostane všech 1250 zaměstnanců. Továrna ve Světlé patří do předlužené skupiny Bohemia Crystalex Trading, která má dlouhodobé problémy a podala na sebe insolvenční návrhy.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

broušené  sklo

broušené sklo | Foto: Sklárny Bohemia Poděbrady

Už od minulého týdne se nepracuje ve Sklárnách Bohemia v Poděbradech. Obě továrny vyráběly olovnatý křišťál, pro který neměly odbyt. O osudu celého koncernu BCT stále ještě jedná management se zástupci věřitelských bank.

Ministr financí Miroslav Kalousek při návštěvě Vysočiny k tomu řekl: "Ujišťuji, že ministerstvo financí v rámci těch nástrojů, které má v legislativě k dispozici, dělá maximum. Zároveň otevřeně říkám, že jakákoliv intervence veřejnými prostředky - tedy, aby stát oddlužil, případně na sebe převzal břemeno - je vyloučená."

Ministr Kalousek vychází ze zkušeností z minulých let, kdy se státní pomoc zadlužené firmě vždy nakonec otočila proti českým daňovým poplatníkům.

Sklářský závod se ve Světlé postavil před víc než třiceti lety, díky němu pak ve městě přibývali obyvatelé i byty pro ně. Městečko s 2.500 lidí se rychle rozrostlo na téměř 7.000. Na provozu sklárny jsou částečně závislé i malé soukromé sklářské dílny v okolí.

Bohemia Crystalex Trading patří k desítce největších sklářských firem na světě. Zahrnuje i dceřiné firmy Sklárny Kavalier Sázava, Crystalex Nový Bor, Sklo Bohemia Světlá nad Sázavou, Sklárny Bohemia Poděbrady a Karlovarský porcelán. Zaměstnává přes 5 tisíc lidí a loni uskutečnila zakázky za 5 a půl miliardy korun. Český stát je majitelem zhruba 49 procent akcií.

Majetkově spřízněná společnost Porcela Plus má 2 tisíce zaměstnanců. V ní má český stát 65 procent akcií, zbytek ovládají podnikatelé Radovan Květ a Jan Souček.

Na nelehkou situaci si také stěžují i další firmy působící v tomto oboru. Generální ředitel skláren AGC Flat Glass Czech, Štěpán Popovič vidí největší problém v pevnosti české koruny: "Je to samozřejmě pevnost české koruny a to, že jsme velký exportér. Vyvážíme 75 % produkce, to znamená, že za každé utržené euro dostáváme jinou částku, než jsme měli v plánu. Druhá věc je, že v letošním roce došlo i k citelnému zdražení energií, mám na mysli elektřinu a plyn - a to jsou pro sklářství základní energetické suroviny."

Milan Kopecký, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme