Další snížení rozpočtu hasičů může omezit jejich služby

Hasičům se nelíbí, kam směřuje postupné snižování jejich rozpočtu. Chtějí dnes upozornit na to, že pokud se budou peníze v dalších letech snižovat podle střednědobého výhledu rozpočtu ministerstva vnitra, hrozí omezení jejich služeb.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nová cisterna pro hasiče v Plzni | Foto: Plzeňský kraj

V roce 2010 hospodařili hasiči se sumou zhruba 8 a půl miliardy korun, v loňském roce se rozpočet snížil na necelých sedm. Letos mají k dispozici zase o něco méně, přes 6,8 miliardy korun.

Podle předsedy Odborového svazu hasičů Zdeňka Oberreitera by to pocítili hlavně občané, kteří jsou zvyklí na určitý standart.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Ranního interview Radiožurnálu byl předseda Odborového svazu hasičů Zdeněk Oberreiter.

„Prostě na ty služby by nebylo. Na druhé straně zase Hasičský záchranný sbor má své činnosti uloženy ze zákona. Takže nelze snižovat rozpočet a nechat v zákonech to rozpětí činnosti, které je tam teď,“ upozornil.

V Ranním interview Radiožurnálu doplnil, že už loni, kdy byl rozpočet snížen o 1,5 miliardy, byly sníženy provozní prostředky téměř na minimum a investice jsou téměř na nule. „Připusťme, že rok 2012 se dá ještě přežít, ale už za cenu snížení početních stavů, což není k prospěchu poskytování služeb,“ dodal.

Upozornil, že součástí v prosinci schváleného zákona o rozpočtu je střednědobý výhled rozpočtu ministerstva vnitra, který počítá s dalším snížením rozpočtu, v roce 2013 o 892 milionů a v roce 2014 o 1,5 miliardy.

„A dá říct, že takto by rozpočet neměl žádné řešení bez změny zákonů, které souvisejí s poskytováním služeb občanům. Muselo by dojít k prodloužení doby dojezdu, což by znamenalo zavření některých stanic,“ přiblížil.

Dodal, že nadále trvá na svém předešlém výroku, že pokud se bude rozpočet v letech 2013 a 2014 snižovat podle střednědobého výhledu rozpočtu vnitra, hrozí ‘téměř konec hasičského záchranného sboru‘.

„Pokud nelze dále snižovat provozní prostředky a investiční prostředky de facto nemáme, tak není jiná cesta, než šetřit na platech. A to se rovná propuštění 3 tisíc hasičů, dneska máme mít na stanicích 9 tisíc, takže by vypadla jedna směna,“ vysvětlil.

Alžběta Havlová, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme