Další snížení rozpočtu vysokých škol bude likvidační, varují rektoři

Méně peněz bude v příštích dvou letech pro vysoké školy likvidační. Shodli se na tom dnes rektoři univerzit na jednání České konference rektorů v Jihlavě. Podle nich to povede ke snížení konkurenceschopnosti České republiky a ke snížení kvality vzdělávání. Zápisné, které chce už letos vláda zavést, podle rektorů českým vysokým školám nepomůže.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zleva místopředseda České konference rektorů a rektor Vysoké školy ekonomické v Praze Richard Hindls a předseda České konference rektorů a rektor Univerzity Karlovy v Praze Václav Hampl na tiskové konferenci po jednání s ministrem školství Josefem Dobešem

Zleva místopředseda České konference rektorů a rektor Vysoké školy ekonomické v Praze Richard Hindls a předseda České konference rektorů a rektor Univerzity Karlovy v Praze Václav Hampl na tiskové konferenci po jednání s ministrem školství Josefem Dobešem | Zdroj: ČTK

Podle rektora Vysoké školy ekonomické v Praze Richarda Hindlse se rektoři zabývali především střednědobým výhledem financování českého vysokého školství a škrty, které mají v příštích dvou letech přijít. „Jde o rozsah zhruba 25procentního propadu financování vysokých škol z veřejných zdrojů,“ připomněl v Ozvěnách dne.

V žádném případě vysokým školám podle Hindlse nepomůže zápisné, které chce už letos od října vláda zavést. Česká konference rektorů se podle něj touto záležitostí zabývala jen okrajově.

Přehrát

00:00 / 00:00

O výsledcích jednání rektorů v Jihlavě jsme v Ozvěnách dne mluvili s rektorem Vysoké školy ekonomické, Richardem Hindlsem.

„Zástupci ministerstva dnes také potvrdili, že ani oni sami v tuto chvíli nemají prakticky žádnou informaci o tom, jak by to technicky vypadalo, na co by peníze byly určeny, jakým způsobem by se vybíraly a podobně,“ vysvětlil.

Problémem je podle něj také otázka termínového charakteru zápisného. „Neumím si ani představit, že by se během čtyř měsíců dala celá procedura zavedení zápisného zvládnout,“ dodal.

Zdůraznil také, že zápisné ve výši kolem 3 000 korun za semestr schodek způsobený avizovanými poklesy financování veřejných vysokých škol nevyrovná.

„Ten propad je v následujících dvou letech v řádu téměř 4,5 miliardy korun. Takže to by zápisné nepokrylo. Navíc v prvních zprávách se hovořilo, že část z vybraných peněz ze zápisného by putovala do sociálního fondu, tedy na podporu sociálně slabších,“ uvedl.

„Kromě toho přichází v úvahu ještě 600 milionové škrty, nebo takzvané vázání prostředků v resortu školství. Takže je to další položka, která sníží financování veřejných vysokých škol. My jsme byli dnes už skoro zoufalí z té situace,“ dodal Hindls.

Zahraniční studenti snadněji získají česká víza

Rektoři se na konferenci v Jihlavě také seznámili s novým zákonem migrační politiky ministerstva vnitra, který má umožnit snadněji získat česká víza zahraničním studentům. Budou si moci zažádat například o takzvané národní vízum na jeden rok. Bude levnější a jeho získání bude rychlejší.

Navíc zájemci o studium ze zahraničí už nebudou muset umět česky. Jak Radiožurnálu řekl Vladimír Večerek z Veterinární a farmaceutické univerzity v Brně, v ČR už je řada vysokých škol, které dnes poskytují vzdělání nejenom v českém, ale třeba také v anglickém či jiném jazyce.

„Čili zahraniční student, pokud prokáže znalost třeba angličtiny, tak by získal vízum pro studium v anglickém jazyce. A vysoká škola by v podstatě znalost jazyka prověřovala a pobyt studenta potvrzovala,“ vysvětlil.

ČKR nesouhlasí s prodloužením akreditace plzeňským právům

Rektoři vysokých škol se na konferenci v Jihlavě také dohodli, že nesouhlasí s prodloužením akreditace právnické fakultě v Plzni. Nejvyššímu státnímu zastupitelství podají podnět s návrhem žaloby ve veřejném zájmu k Nejvyššímu správnímu soudu.

Rektoři však nehodnotili akreditaci samotnou, ale proces, jak k ní došlo. Ministr školství totiž rozhodl o jejím prodloužení proti stanovisku akreditační komise.

Ta už také podnět k žalobě podala. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman přepokládá, že o ní rozhodne patrně do tří měsíců.

Veronika Sedláčková, Lucie Maxová, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme