Další výslechy svědků a znalců nejsou třeba. Soud zamítl Rathovy požadavky a ukončil dokazování

Krajský soud v Praze ukončil dokazování v kauze kolem exposlance Davida Ratha. Soudce Robert Pacovský nepřipustil další výslechy svědků nebo znalců. Jsou podle něj nadbytečné. Někdejší politik Rath žádal o dovyslechnutí spolupracující obviněné podnikatelky Ivany Salačové nebo svého bratra Michala Ratha. Soud případ odročil na 20. března, kdy zazní závěrečné návrhy.

Praha (Aktualizováno: 15:13 7. 3. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

David Rath, který je obviněný za přijímání úplatků v souvislosti s manipulováním veřejných zakázek ve středních Čechách, u Krajského soudu v Praze 8. března 2018. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

David Rath po soudu žádal, aby znovu vyslechl další z obžalovaných Ivanu Salačovou, která má v kauze roli spolupracující obviněné a vypovídala proti ostatním. 

Jako dalšího měl podle něj soud vyslechnout například současného předsedu sociální demokracie Jana Hamáčka, který byl před šesti roky volebním manažerem strany. Rath dlouhodobě tvrdí, že by jeho kauza mohla souviset s financováním ČSSD.

Bývalý politik mimo jiné zopakoval, že by případ měl řešit jiný soud. V obsáhlém vyjádření předložil také řadu dalších návrhů, ke kterým se připojili i obhájci dalších obžalovaných.

Soud dále zamítl žádost Rathova obhájce Adama Černého, který chtěl vyslechnout třeba ministra spravedlnosti Roberta Pelikána z hnutí ANO nebo provést jako důkaz komunikaci mezi policií a státním zastupitelstvím. Ostatní obhájci vesměs navrhovali výslech dalších svědků nebo zadání nových znaleckých posudků.

Manipulování veřejných zakázek

Krajský soud v Praze Rathovi v červenci 2015 uložil trest 8,5 roku vězení za přijímání úplatků v souvislosti s manipulováním veřejných zakázek ve středních Čechách.

Za hlavní organizátory trestné činnosti obžaloba považuje Kateřinu Kottovou a Petra Kotta, kteří podle spisu přizpůsobovali veřejné zakázky za Rathova vědomí i aktivní podpory „velkým hráčům“, kdy jednoho z těchto soutěžitelů za úplatek zvýhodnili, zatímco ostatní mu záměrně dělali „křoví“. Ve zrušeném rozsudku jim za to soud vyměřil 7,5 roku vězení.

Stavební zakázky se týkaly opravy různých budov nebo modernizace nemocnic ve Středočeském kraji. V korupční kauze je osm dalších obžalovaných z řad manažerů stavebních a zdravotnických firem, které byly do tendrů zapojeny.

Policie všechny pozatýkala v květnu 2012. Soudy se kauzou zabývají od roku 2013. První rozsudek padl v roce 2015. O rok později ho však zrušil vrchní soud kvůli použitým odposlechům a věc vrátil k novému projednání.

Loni se případ dostal k Nejvyššímu soudu, který naopak rozhodl o tom, že odposlechy lze použít jako důkaz. Nyní tak celou kauzu se všemi obžalovanými řeší soud, který původně vynesl odsuzující verdikt.

Veronika Hlaváčová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme