Další zaměstnanci Julia Meinla jsou obviněni za ohrožení zdraví

Kauza prodeje prošlých potravin v českobudějovickém obchodě Julius Meinl na Lannově třídě pokračuje. První obvinění padlo na počátku října vůči vedoucí úseku lahůdek. Policisté nyní obvinili z trestného činu ohrožení závadnými potravinami další dva z vedoucích pracovníků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vchod do obchodního domu | Foto: Jan Rosenauer

Podle policie regionální manažer společnosti a jeho čtyřicetiletá podřízená nařizovali personálu českobudějovického Julia Meinla, aby do prodeje vracel prošlé uzeniny a sýry.

Oba obvinění do supermarketu dojížděli z jiných regionů a řídili jeho chod. Muž z Brněnska měl na starost kontrolu jihočeské sítě prodejen a žena z Plzeňska zaučovala nový personál.

Stejně jako její nadřízený žena nutila prodavačky, aby po okrajování a koupeli v octu dávaly prošlé zboží zpět na pult. "Dokonce se na její pokyn mělo prodat i na deset kilogramů prošlé rybí pomazánky. Sama pak v srpnu okrájela plíseň z cibulového dortu, který se dále prodával," uvedla policejní mluvčí Alena Toningerová.

Muž navíc personálu přikazoval, aby v den konce spotřební doby vybaloval vakuově balené párky a salámy a dál je prodával. Policisté na případu dále pracují.

Neobvyklé praktiky v prodejně odhalila koncem září Státní zemědělská a potravinářská inspekce. Kontroloři zjistili, že prodavačky v lahůdkách musely omývat ve slané či octové vodě plesnivé uzeniny a sýry. Poté je potíraly olejem, aby vypadaly čerstvě. Zaplísněné potraviny vykrajovaly a znovu prodávaly.

V Českých Budějovicích to není jediný případ prodeje závadných potravin. Nedávno se v obchodním domě Kaufland objevil na pultě prošlý plísňový sýr Niva, který měl přelepený štítek s dobou trvanlivosti. Vedení řetězce však chybu odmítá. Sýry se do obchodu dostaly od dodavatele, který omyl přiznal.

Společnost Julius Meinl v České republice kvůli silnému konkurenčnímu boji končí. Celkem 67 jejích prodejen koupí firma Ahold, provozující v Česku síť supermarketů Albert a hypermarketů Hypernova. Obchod zhruba za jednu miliardu korun již povolil antimonopolní úřad.

Ivan Mls, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme