Další zaměstnanci Julia Meinla jsou obviněni za ohrožení zdraví

Kauza prodeje prošlých potravin v českobudějovickém obchodě Julius Meinl na Lannově třídě pokračuje. První obvinění padlo na počátku října vůči vedoucí úseku lahůdek. Policisté nyní obvinili z trestného činu ohrožení závadnými potravinami další dva z vedoucích pracovníků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vchod do obchodního domu | Foto: Jan Rosenauer

Podle policie regionální manažer společnosti a jeho čtyřicetiletá podřízená nařizovali personálu českobudějovického Julia Meinla, aby do prodeje vracel prošlé uzeniny a sýry.

Oba obvinění do supermarketu dojížděli z jiných regionů a řídili jeho chod. Muž z Brněnska měl na starost kontrolu jihočeské sítě prodejen a žena z Plzeňska zaučovala nový personál.

Stejně jako její nadřízený žena nutila prodavačky, aby po okrajování a koupeli v octu dávaly prošlé zboží zpět na pult. "Dokonce se na její pokyn mělo prodat i na deset kilogramů prošlé rybí pomazánky. Sama pak v srpnu okrájela plíseň z cibulového dortu, který se dále prodával," uvedla policejní mluvčí Alena Toningerová.

Muž navíc personálu přikazoval, aby v den konce spotřební doby vybaloval vakuově balené párky a salámy a dál je prodával. Policisté na případu dále pracují.

Neobvyklé praktiky v prodejně odhalila koncem září Státní zemědělská a potravinářská inspekce. Kontroloři zjistili, že prodavačky v lahůdkách musely omývat ve slané či octové vodě plesnivé uzeniny a sýry. Poté je potíraly olejem, aby vypadaly čerstvě. Zaplísněné potraviny vykrajovaly a znovu prodávaly.

V Českých Budějovicích to není jediný případ prodeje závadných potravin. Nedávno se v obchodním domě Kaufland objevil na pultě prošlý plísňový sýr Niva, který měl přelepený štítek s dobou trvanlivosti. Vedení řetězce však chybu odmítá. Sýry se do obchodu dostaly od dodavatele, který omyl přiznal.

Společnost Julius Meinl v České republice kvůli silnému konkurenčnímu boji končí. Celkem 67 jejích prodejen koupí firma Ahold, provozující v Česku síť supermarketů Albert a hypermarketů Hypernova. Obchod zhruba za jednu miliardu korun již povolil antimonopolní úřad.

Ivan Mls, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme