Další zemětřesení na Chebsku překročilo čtvrtý stupeň Richterovy škály

Oblast Chebska zasáhlo další zemětřesení. Otřesy o síle 4,1 stupně Richterovy škály zaznamenaly přístroje v úterý ve 21 hodin večer. Ohnisko zemětřesení se jako vždy nacházelo pod obcí Nový Kostel na Chebsku. Bylo cítit desítky kilometrů od epicentra, například v z obci Tři Sekery nebo v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Chebsko zasáhlo další zemětřesení | Foto: ČTK

Oblast se chvěla silou až čtyř stupňů devítibodové Richterovy stupnice už minulý týden, seismologové zaznamenali dvě výrazné vlny, jednu v pátek, a pak druhou v neděli.

V oblasti teoreticky hrozí až pátý stupeň Richterovy škály, není to ale důvod k přehnaným obavám, řekl Radiožurnálu seizmolog z Geofyzikálního ústavu Akademie věd Josef Horálek. "Zdůrazňuji, že oblast Chebska a Kraslicka má potenciál maximálně na pátý stupeň - a taková zemětřesení se vyskytují řádově jednou za 100 let. Pátý stupeň je rozhraní mezi slabým a středně silným zemětřesením. Takže rozhodně i tento pátý stupeň, který je v současné době jen hypotetický, by nezpůsobil žádné vážnější škody."

Seizmolog Horálek soudí, že série zemětřesení ještě nekončí, otázka je, jak dlouho: "Aktivita bude dál pokračovat, ale zkušenosti s tak intenzivními zemětřesnými roji máme poměrně malé. Poslední takto intenzivní roj totiž byl na přelomu let 1985 - 1986, který trval zhruba 3 měsíce. Podstatně slabší roj byl v roce 2000, ten trval 4 měsíce. Současný roj běží teprve týden."

Region, kde se nacházejí nejmladší české sopky Železná a Komorní hůrka, je trvale seismicky aktivní. Přístroje každý měsíc zaznamenají několik seismických jevů, ročně jich na Chebsku bývá několik stovek.

Přehrát

00:00 / 00:00

O zemětřesení na Chebsku mluvil v Ranním interview Radiožurnálu starosta Nového Kostela Oto Teuber

Jakub Šídlo, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme