Daň při koupi nemovitosti by mohl platit kupující. Podle Kalouska to zjednoduší administrativu

Pravidla pro zdanění obchodu s nemovitostmi se mají změnit. Zatímco teď hradí daň prodávající, nově by ji měl platit jen kupující. Návrh zákona o dani z nabytí nemovitých věcí, který připravilo ministerstvo financí, dnes projedná vláda. Podle šéfa resortu Miroslava Kalouska z TOP 09 má změna snížit riziko daňových nedoplatků i administrativní zátěž.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Byty, dům (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Novinka má také ušetřit peníze lidem, kteří si kupují nové byty. „Více právní jistoty budou mít nabyvatelé nových bytů, to znamená nově postavených k užívání, kdy se rozšiřuje období, po které bude převod osvobozen od daně,“ potvrdil náměstek ministra financí Ladislav Minčič z ODS.

Občanští demokraté nicméně se změnou zákona nesouhlasí. Šéf senátního klubu ODS Jaroslav Kubera proto věří, že předloha neuspěje.

„Já předpokládám, že na vládě neprojde. Vzhledem k tomu, že ODS nese všechny náklady koaličního vládnutí, všechny chyby koaličních partnerů od ministerstva kultury po ministerstvo práce a sociálních věcí a zdravotnictví, tak musí také hájit svoje pozice a občas neustupovat,“ vysvětlil.

Prezident Asociace realitních kanceláří Jaroslav Novotný navíc předpokládá, že pokud bude tato novinka zavedena do praxe, mohla by zpočátku na trh s realitami zapůsobit negativně.

„Samozřejmě to trh může trošku ovlivnit. Určitě v počátcích mu zavedení této úpravy nepomůže, možná časem si na to lidé zvyknou. To teprve ukáže budoucnost,“ upřesnil.

Nový zákon o dani z nabytí nemovitých věcí má přizpůsobit daně změnám v občanském zákoníku. Nově by například lidé neměli platit dědickou nebo darovací daň, protože dědictví a dary budou započítávány do daně z příjmu.

Lucie Husárová 1, Věra Pfeifferová, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme