Ťokova nástupce už Babiš vybral, jeho jméno neprozradil. Uvedl jen, že není z hnutí ANO

Ministr dopravy Dan Ťok (za ANO), který v pondělí oznámil odchod z funkce, se podle premiéra a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše nemá za co stydět. Odvedl podle něj „strašně“ práce včetně transparentního výběru provozovatele mýtného systému. Jméno jeho nástupce a termín Ťokova odchodu odmítl Babiš sdělit před jednáním s prezidentem, které je naplánováno na středeční odpoledne. Premiér ale prozradil, že nový ministr nebude z ANO.

Tento článek je více než rok starý.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 18:01 8. 4. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Andrej Babiš

Premiér Andrej Babiš | Zdroj: Úřad vlády ČR

Bez komentáře nechal premiér i dotaz o možných dalších ministrech, kteří by mohli být vystřídáni.

Ťok novinářům před jednáním kabinetu řekl, že k rozhodnutí skončit ho dovedla únava z útoků mířených na něj. „Já už jsem rozhodnutý delší dobu, s panem premiérem jsme to řešili a měli jsme gentlemanskou dohodu, že to zatím nebudeme komentovat,“ přiznal.

Babiš uvedl, že rozhodnutí akceptuje. „Nástupce nebudu komentovat. Platí, co jsem řekl, projednám to s prezidentem a uvidíme,“ řekl.

Ministr dopravy Ťok končí ve vládě. ‚Už nechci být v politice, s premiérem jsme se dohodli,‘ uvedl

Číst článek

Ťok novinářům před jednáním kabinetu řekl, že k rozhodnutí skončit ho dovedla únava z útoků mířených na něj. Babiš uvedl, že rozhodnutí akceptuje. „Nástupce nebudu komentovat. Platí, co jsem řekl, projednám to s prezidentem a uvidíme,“ uvedl. Později doplnil, že kdyby neměl náhradu, nepůjde za prezidentem.

Ťokovi je podle Babiše třeba poděkovat, po 15 předchozích šéfech resortu dokázal snížit cenu silničních staveb, začít s výstavbou dálnic a transparentně vysoutěžit mýto. „Dali jsme resort do pořádku,“ uvedl Babiš. Poznamenal, že Ťoka chtěl odvolat pouze premiér koaliční vlády ČSSD, ANO a lidovců Bohuslav Sobotka (ČSSD). „Ťok odvedl dobrou práci, korupci v ŘSD (Ředitelství silnic a dálnic) jsme vymítili, kilometr dálnice stojí půlku co dřív,“ vyjmenoval.

V souvislosti s Ťokovým nástupcem Babiš zmínil, že do čela ministerstva „to chce manažera“.

Ťok je nejdéle sloužící ministr dopravy, v úřadu je od roku 2014. Dlouhodobě čelil kritice kvůli tempu stavby dálnic nebo kvůli tendru na provozovatele mýtného systému. Novinářům řekl, že se do budoucna nechce věnovat politice, ještě si ale rozmyslí, zda složí i poslanecký mandát.

Uvedl, že chtěl opustit kabinet už v lednu, Babiš to ale tehdy nepřijal. Nyní nechává aranžmá svého odchodu na premiérovi. Opozice Ťoka kritizovala, podle ní resort nezvládal. Ministr dnes uvedl, že kritika byla v mnoha ohledech nedůvodná, za chybu zpětně označil, že měl být obezřetnější v tom, co sliboval. Jako příklad uvedl neúspěch při ohlášeném rychlém odstranění billboardů z okolí dálnic.

tch, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme