Ťok změnil názor a chce být i v nové vládě. ‚Pokud dostanu nabídku, přijmu ji,‘ prohlásil

Ministr dopravy v demisi Dan Ťok za ANO změnil názor na své působení v nové vládě. Pokud by dostal nabídku na pokračování, tak by ji prý přijal. Ještě před třemi týdny se mu ale do nového kabinetu moc nechtělo. Ministři v demisi zatím s předsedou ANO Andrejem Babišem, kterého odpoledne prezident Miloš Zeman podruhé jmenuje premiérem, o svém případném působení v nové vládě nemluvili.

Praha (Aktualizováno: 13:55 6. 6. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr dopravy za ANO Dan Ťok | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

„Pokud dostanu nabídku, přijmu ji," řekl ve středu novinářům ministr dopravy v demisi Dan Ťok. Před třemi týdny přitom uvedl, že kvůli malé podpoře, kterou cítí od ANO v prosazování mýtného tendru, se mu do nového kabinetu „moc nechce“.

ANO na rozdíl od ČSSD zatím své kandidáty na ministry v nové vládě tají. Ministři v demisi zatím s premiérem v demisi Andrejem Babišem o svém případném působení v nové vládě nemluvili. Podle vicepremiéra a místopředsedy hnutí Richarda Brabce je na to ještě čas.

Novinářům řekl, že zatím o personálních otázkách nejednalo ani širší vedení ANO. Sám má zájem pokračovat v čele ministerstva životního prostředí.

Babiš ve středu po jednání vlády novinářům řekl, že své plány ohledně sestavy kabinetu představí nejprve prezidentovi Miloši Zemanovi. Mluvit se svými dosavadními ministry chce až po vyhlášení výsledků vnitrostranického referenda o vstupu ČSSD do menšinového kabinetu, které je naplánováno na příští pátek.

Kdo z ANO bude pokračovat?

Ani ministryně financí v demisi Alena Schillerová (za ANO) s Babišem o svém dalším působení nejednala. „Neřekl mi, že bych pokračovat neměla,“ uvedla.

Ťokovi se do nového kabinetu ‚moc nechce‘. Ministr dopravy zvažuje konec vládního angažmá

Číst článek

Svou další budoucnost s předsedou vlády v demisi zatím neřešila ani šéfka ministerstva práce a sociálních věcí Jaroslava Němcová (z ANO). Její křeslo má ale podle dohody připadnout sociální demokracii, která do vlády nominuje Petra Krčála (z ČSSD).

Němcová počítá s tím, že se vrátí ke svému předešlému působení expertky na financování zdravotní nebo sociální péče.

Bez komentáře nechala dotaz na své další angažmá ministryně obrany v demisi Karla Šlechtová (za ANO). Ministryně, o jejímž konci se spekuluje, uvedla pouze, že na toto téma s Babišem nehovořila.

Šlechtová musela v poslední době vysvětlovat fotografii svého psa na hrobě Neznámého vojína na Vítkově, využívání VIP letištních služeb ve funkci ministryně pro místní rozvoj a zaměstnání bývalého ezoterika Evžena Teršla jako poradce pro oblast IT.

V roli ministra školství by chtěl podle svých slov pokračovat Robert Plaga (za ANO).

Hamáček se Zemanem řešili jména kandidátů na ministry. O náhradě za Pocheho se podle šéfa ČSSD nebavili

Číst článek

V případě kladného výsledku referenda ČSSD o vstupu do menšinové vlády ANO by měli sociální demokraté obsadit pět ministerstev.

Změny se tak mají týkat vedle resortu práce a sociálních věcí také ministerstva vnitra, které vede Lubomír Metnar (za ANO), ministerstva zemědělství dosud řízeného Jiřím Milkem (za ANO), ministerstva kultury pod vedením Ilji Šmída (za ANO) a ministerstva zahraničí místopředsedy ANO Martina Stropnického.

Šéf diplomacie již oznámil, že chce ve vládě skončit, má se stát velvyslancem v Izraeli. Odchod ohlásil také ministr spravedlnosti Robert Pelikán (z ANO).

Ministři z řad ČSSD?

Sociální demokraté představili své kandidáty na ministry ještě před začátkem vnitrostranického referenda, ve kterém rozhodují o vstupu do vlády s ANO opřené o hlasy komunistů.

Resort vnitra má vést předseda ČSSD Jan Hamáček a ministerstvo práce a sociálních věcí Petr Krčál (z ČSSD).

Na řadě míst v Česku se demonstrovalo proti vládě Andreje Babiše z hnutí ANO

Číst článek

Ministrem kultury se pak má stát primátor Olomouce Antonín Staněk (z ČSSD), který před nedávnem podpořil na státní vyznamenání básníka a novináře blízkého komunistům Karla Sýse. Vysvětloval to tím, že si váží jeho literární tvorby a že vyznamenání se týká zásluh v oblasti kultury, nikoli v oblasti politiky.

Ministrem zemědělství se pak má stát prezidentův příznivec Miroslav Toman. Největší spor se ale vede o možného ministra zahraničí. Připadnout má europoslanci Miroslavu Pochemu (z ČSSD), kterého odmítá prezident Zeman. Vyčítá mu, že se v minulosti vyslovil pro přijímání uprchlíků.

„Mít ve vládě jako ministra zahraničí sluníčkáře by bylo popřením těchto našich prohlášení i prohlášení vlády,“ prohlásil prezident v České televizi. Poche také v prezidentské volbě podpořil Zemanova protikandidáta Jiřího Drahoše.

Předseda ČSSD Hamáček ale za sociálnědemokratickými kandidáty na ministry stojí a nominaci dosud odmítal změnit.

ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme