Ťok: K jednání s Kapschem jsem Faltýnka nevyzval. Jeho chování bylo krajně nestandardní

Předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek ani nikdo jiný podle ministra dopravy Dana Ťoka (za ANO) do dopravní politiky ministerstva nezasahoval. Řekl to v pondělí novinářům. Současná kauza kolem Kapsche pak podle něj vysvětluje chování firmy vloni na jaře, kdy cítil z její strany tlak, aby nepokračoval ve své funkci. O jednání Faltýnka s Kapschem nejspíš bude v úterý jednat poslanecký klub ANO.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr dopravy Dan Ťok | Zdroj: Úřad vlády ČR

Faltýnek v pátek připustil, že jednal se zástupci současného provozovatele mýtného systému Kapsch a scházel se i se zástupci Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Uvedl, že jeho cílem bylo vypsání tendru, aby Česká republika nemusela řešit, co dál s mýtem. Jednání vedl v minulém volebním období jako člen dopravní koaliční rady. Schůzky považuje za legitimní, podle něj se díky činnosti skupiny ušetřilo 1,5 miliardy korun.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dan Ťok: Jednání Jaroslava Faltýnka s účastníky soutěže v mýtném tendru bylo krajně nestandardní

Ťok v pondělí uvedl, že Faltýnka k jakémukoliv jednání s Kapschem nebo ÚOHS o mýtném tendru nevyzval a nebylo to ani úlohou dopravní koaliční rady. Ta řešila rozšíření mýtného systému na nové úseky. Jednání s účastníky soutěže pak Ťok označil jako krajně nestandardní. „Nemyslím si, že je kohokoliv v politice úlohou jednat s účastníky soutěže,“ dodal. „Nepřipouštěl jsem, že by byla moje práce někým suplována,“ řekl dále. 

Zasahování Faltýnka do mýtného tendru v rozhovoru pro pondělní Mladou frontu a Lidové noviny zkritizoval i premiér Andrej Babiš (ANO). Podle něj není vhodné, aby suploval roli ministra dopravy. Více najdete zde.

Ťok suplování své práce někým jiným odmítl. Do dopravní politiky mu podle něj nikdo nemluvil, dopravní koaliční rada měla rozhodovat pouze o rozsahu zpoplatnění nového mýtného systému. O schůzkách Faltýnka se zástupci Kapsche a antimonopolního úřadu nevěděl.

Faltýnek uvedl, že sám navrhne sněmovně, aby jako mimořádný bod zahrnula do programu schůze tendr na mýtné. Chce vysvětlit svou roli. Řekl, že je připraven odpovědět na dotazy poslanců (více o Faltýnkově postoji zde). 

Jednání klubu ANO

K další budoucnosti Faltýnka se ministr dopravy nechtěl vyjadřovat, podle něj je to záležitostí předsedy strany ANO, premiéra Andreje Babiše. Ťok však připustil, že v úterý by se o kauze měl bavit poslanecký klub hnutí ANO.

Hamáček chce prověřit úniky Faltýnkových odposlechů. ‚Od nás nic neuniklo,‘ vzkazuje policejní prezident

Číst článek

Ťok také poznamenal, že současná kauza podle něj vypovídá o dění na jaře loňského roku. Ministr dopravy tehdy řekl, že při sestavování nové vlády cítí tlak ze strany Kapsche na to, aby ve funkci nepokračoval. „Tato kauza osvětluje mnohé věci, které v té době vypadaly zvláštně,“ podotkl v pondělí Ťok.

Policie v současnosti prověřuje veřejné zakázky, kterými se zabýval antimonopolní úřad, včetně tendru na mýtný systém. Ve čtvrtek kvůli tomu zasahovala na několika místech, mimo jiné v bytě Faltýnka nebo ředitele Kapsche Karla Feixe, dále v sídle současného správce mýtného systému a také na antimonopolním úřadě. Nikdo v této kauze zatím obviněn nebyl.

ztr, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme