Dan Ťok: Není fér říkat, že jsem zprovoznil jen čtyři kilometry dálnic

Stavba nových dálnici je příliš pomalá, doléhá kritika na ministra dopravy Dana Ťoka (za ANO). Ten ale argumentuje, že nemůže být hodnocen za neotevírání staveb, které někdo před ním ani nezahájil. „Říkat, že Ťok zprovoznil jenom čtyři kilometry, je nefér,“ řekl v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dan Ťok, ministr dopravy | Foto: Šárka Ševčíková | Zdroj: Český rozhlas

Stavbu nových dálnic podle Dana Ťoka nejvíce zdržuje komplex problémů – stavební řízení není záležitostí jednoho zákona, vliv má zhruba 84 doprovodných zákonů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor s ministrem dopravy Danem Ťokem o tom, co všechno má vliv na stavbu nových dálnic.

 „Je to komplex věcí, které se nedají zvládnout jednoduše,“ upozorňuje s tím, že ještě před pár lety se územní rozhodnutí dělalo na třech až pěti listech A4, kdežto nyní například územní rozhodnutí na úsek dálnice D52 obchvatu Mikulova, mělo 350 stran, odvolání proti němu 250 stran.

„Situaci jsme dovedli dlouhodobě k tomu, že se vyrábí papír úplně na všechno,“ zdůrazňuje.

Jak vypadá situace na D1?

Na dálnici D1 v polovině prosince na Vysočině zkolabovala doprava, v problematickém úseku u Větrného Jeníkova je ale stále dopravní omezení.

„Od začátku jsme říkali, že situace tam není dobrá, zkolabovalo nám konsorcium, které mělo stavbu dokončit. Udělali jsme všechny práce k tomu, abychom situaci zasanovali,“ vysvětluje s tím, že pokud dovolí počasí, tak v polovině února by měla být dálnici v tomto úseku průjezdná.

„Současně s tím připravujeme, aby od začátku letošní stavební sezony tam nastoupila nová firma, která úsek dokončí tak, jak bylo plánováno,“ uzavírá.

Ťok se vyjádřil i k aktuální sitiaci na dálnici D11, kde Sdružení stavebních firem v čele se společností Eurovia podmínečně odstoupilo od smlouvy s Ředitelstvím silnic a dálnic na výstavbu dálnice D11 z Hradce Králové do Smiřic. 

„Trošku si dávám otázku - a doufám, že nemám pravdu - jestli to není spíše snaha se z té zakázky ‚vyvléct‘ a přinutit stát, ať to vysoutěží znovu,“ řekl ministr s tím, že vyhlášení nové soutěže nemůže vyloučit. 

Tomáš Pancíř, Prokop Havel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme