V každém případě mě to překvapilo, říká Dan Ťok ke schůzkám Faltýnka ohledně tendru na mýto

Policisté se zabývají kauzou tendru na mýto a společnosti Kapsch. Z informací, která zveřejnila média, vyplývá, že Jaroslav Faltýnek se setkal s ředitelem společnosti Kapsch, a také se šéfem antimonopolního úřadu. „V každém případě mě to překvapilo,“ řekl pro Radiožurnál odcházející ministr dopravy Dan Ťok (za ANO).

Dvacet minut radiožurnálu Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr dopravy Dan Ťok

„Vyslýchali mě jako svědka,“ řekl Dan Ťok (ilustrační snímek) | Zdroj: Úřad vlády ČR
Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor s odcházejícím ministrem dopravy Danem Ťokem z hnutí ANO nejenom o tendru na provozování mýta

Proces tendru na mýto řídilo podle Ťoka ministerstvo, a do toho Jaroslav Faltýnek neměl možnost zasáhnout. „Byl bych opatrný na spekulace, radši bych počkal, až policie vyšetří, zdůvodní a možná i přehraje, co se na těch schůzkách dělalo,“ vysvětluje.

Připouští zároveň, že pokud běží jakákoliv soutěž, tak se setkávat se jejími účastníky nebo o orgány dohledu, což je v tomto případě ÚHOZ, není šťastné. „Konečný soud bych si opravdu nechal až poté, co řekne policie,“ dodává.

A jak sám říká, policisté se v souvislosti s kauzou obrátili i na něj, stejně tak, jako se obrátili na ministerstvo.

„Vyslýchali mě jako svědka,“ říká s tím, že si vyžádali dokumenty týkající se tendru na mýto, a to od člověka, který to měl na starosti.

Tlak na ministerstvo

Dan Ťok také potvrzuje, že na ministerstvu v souvislosti s kauzou cítili velký tlak. „Někomu se mohlo hodit mít slabého ministra, který není schopen pod tlakem vysoutěžit dalšího provozovatele, a v takové situaci se té firmě asi funguje lépe,“ říká.

Zároveň si nemyslí, že by se měl zvrátit výsledek tendru na provozování mýta – nevěří tomu, že by společnost, která tendr vysoutěžila, tedy společnost Czech Toll/Sky Toll, nebyla schopná systém postavit a začít provozovat.

„Dnes už jsou asi za polovinou implementace. Tendr by měl doběhnout,“ uzavírá s tím, že  není cesta zpět, což je správné – mýto bude za třetinou peněz, než se za něj platilo v minulosti.

Marie Bastlová, prh Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme