Chvojka: Ťok měl odejít už dávno. Následovat by měla Nováková, ve sněmovně ji skoro nevidím

Ministr dopravy Dan Ťok v pondělí rezignoval na funkci. Podle předsedy poslaneckého klubu ČSSD Jana Chvojky ale takové rozhodnutí mělo přijít dříve – Ťok se podle něj ve vládě trápí a není tam šťastný. „Nebyl úplně tím nejlepším ministrem dopravy,“ říká Chvojka ve Dvaceti minutách Radiožurnálu.

Dvacet minut Radiožurnálu Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda poslanců ČSSD Jan Chvojka

Předseda poslanců ČSSD Jan Chvojka | Foto: Ladislav Křivan / MAFRA | Zdroj: Profimedia
Přehrát

00:00 / 00:00

Plánují sociální demokraté měnit některé své ministry? Nejenom na takové otázky odpovídá předseda poslaneckého klubu ČSSD Jan Chvojka

Podle Chvojky se Dan Ťok ve vládě poslední rok trápil „Nedá se tedy nezeptat, co tam vlastně ještě dělá. Pokud ho to tam delší dobu nebaví, není spokojený a šťastný, tak už měl odejít dávno,“ míní Chvojka.

Výměna ministrů by podle něm měla smysl také u ministryně průmyslu a obchodu Marty Novákové (za ANO). Ta podle Chvojky neměla šťastné momenty u několika věcí.

„Například co se týkalo datových služeb nebo respektive jejich výše, kterou platíme operátorům za jejich využívání. Její výrok s tím, že je využíváme málo, proto jsou tak drahá, nebyl úplně šťastný. To si každý pamatuje a tím urazila bohužel několik milionů obyvatel naší země,“ řekl poslanec s tím, že Novákové nepomohly ani události posledních týdnů. Připomněl například vykázání tchajwanského diplomata ze schůzky na ministerstvu. 

‚Nic nepředvedla‘

Ministr dopravy Ťok končí ve vládě. ‚Už nechci být v politice, s premiérem jsme se dohodli,‘ uvedl

Číst článek

„To je také něco, co jí nepomohlo. A třetí věc - já jako poslanec, předseda poslaneckého klubu - ji v podstatě neznám. Ve sněmovně ji nevidím. Ona tam v podstatě nic nepředvedla za těch už skoro 10 měsíců. Takže to asi je člověk zralý na výměnu,“ dodává Chvojka.

Pokud jde o případné změny ve vládě v rámci klubu sociálních demokratů, je Chvojka se všemi spokojený. „Sociální demokracie nemá v plánu měnit ani jediného ze svých pěti ministrů,“ tvrdí šéf poslaneckého klubu s tím, že někteří ministři jsou vidět míň a někteří víc, změny se ale neplánují. 

Koncem března se například objevily informace, že hnutí ANO tlačí na Janu Maláčovou z ČSSD kvůli špatně probíhající přípravě spuštění takzvaných e-neschopenek. Chvojka se ale Maláčové zastává. „Resort ministerstva práce a sociálních věcí je veden velmi dobře, našli jsme výrazné jméno do české politické sestavy,“ zdůrazňuje.

Ohledně navyšování rodičovského příspěvku věří, že definitivní rozhodnutí padne v řádu několika týdnů. Připomíná také, že toto téma přinesli na stůl právě sociální demokraté. „Peníze by se ve státním rozpočtu měly logicky najít… návrhů máme více,“ říká, a v té souvislosti jmenuje například digitální nebo bankovní daň.

Mediální rady

Vládní spolupráci poslední dobou víří i koaliční spory, mezi které se zařadila také otázka voleb do mediálních rad. Sociálním demokratům vadilo zejména zvolení Ladislava Jakla do Rady pro rozhlasové a televizní vysílání.

„Tahle témata příště budeme brát na koaliční radu. Doteď jsme to nechali běžet trošku samospádem na úrovni jednání vedení poslaneckých klubů. Ukázalo se, že to nestačí a že to musíme řešit na vyšší úrovni,“ řekl k věci poslanec. Dodává, že sociální demokracie  dávala najevo, že si v tomto ohledu podporování některých osobností nepřála. „Můžu to brát za nevyslyšení našeho přání nebo nedodržení slibu,“ uzavírá.

Marie Bastlová, prh, dbr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme