Daňhel předpokládal, že ho zdiskreditují, potvrdil John

Klíčový svědek v kauze letadel CASA Karel Daňhel se již před svým zadržením obával, že se ho někdo pokusí zdiskreditovat. V pořadu Dvacet minut Radiožurnálu to řekl předseda Věcí veřejných a bývalý ministr vnitra Radek John. Podle nejnovějších zpráv potvrzených Daňhelovou advokátkou Lucií Hrdou policie jejího klienta propustí z vazby.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Věci veřejné jednaly ohledně hlasování o církevních restitucí, Radek John | Foto: Filip Jandourek

Expert Generálního štábu Armády České republiky Daňhel prý Johna kontaktoval dříve, než ho včera policie zadržela a začala podezřívat z pohlavního zneužívání.

„Na mě se obrátil pan Daňhel ještě předtím, než to celé vyšlo najevo, s tím, že se cítí ohrožen poté, co vypovídal v kauze CASA, a že na něj rozhodně něco ušijou,“ prohlásil John ve Dvaceti minutách Radiožurnálu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Radek John potvrdil ve Dvaceti minutách Radiožurnálu Daňhelovy obavy

Podle Daňhelovy advokátky Lucie Hrdé její klient také věděl, že se stal obětí profesní likvidace kvůli svědectví o nákupu armádních letounů. Své zatčení dává do stejné souvislosti.

„Popírá, že by se měl jakékoli trestné činnosti dopustit. Toto obvinění dává do souvislosti s tím, že vystupuje jako svědek v kauze nákupů letounů CASA. Domnívá se, že je to součást nějaké kampaně, která ho má znevěrohodnit jako svědka,“ upozornila Hrdá.

Daňhel má být z vazby propuštěn. Dívka, kterou měl pohlavně zneužít, přiznala policistům, že si čin vymyslela.

Po označení Bartáka měl problémy

Pilot, expert na vojenskou techniku a podplukovník Armády České republiky Karel Daňhel zpracovával na Generálním štábu posudky k nákupu kritizovaných letadel CASA.

Podle něho tehdejší náměstek ministryně obrany Vlasty Parkanové Martin Barták vyvíjel nátlak, aby armáda pořídila právě tyto letouny, přestože prý jsou pro armádu naprosto nevhodné.

Snaží se mě zdiskreditovat kvůli kauze CASA, vzkazuje zatčený Daňhel přes advokátku

Číst článek

„Přišlo nám vyjádření prvního náměstka pana doktora Bartáka, kde nás upozornil, že tam byla tendenční tvrzení, jako rozhodnutí vrcholného managementu ministerstva obrany. Toto bylo nařízeno vyškrtnout a přepracovat. Nicméně já jsem toto odmítl přepracovat a přepracoval to někdo jiný,“ řekl Daňhel Radiožurnálu na začátku července.

Martin Barták nátlak odmítá a Daňhela označuje za nevěrohodný zdroj. Daňhel v roce 2010 svědčil na policii, pak mu měly začít problémy. Například přišel o bezpečnostní prověrku a na ulici se pohyboval pouze s ochrankou.

Martin Veselovský, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme