Vraždu své kamarádky Terezy dopředu plánoval, rozhodl soud. Mladíkovi uložil trest 18 let vězení

Osmnácti lety vězení ve věznici se zvýšenou ostrahou potrestal ve čtvrtek Krajský soud v Plzni 19letého Daniela Miarka za loňskou vraždu jeho bývalé kamarádky Terezy, která neopětovala jeho city. Ubodal ji v jejím domově ve Zdemyslicích na jižním Plzeňsku. Vraždu podle verdiktu předem plánoval, připravil si dva nože. Dívce zasadil velkou silou čtyři rány, tři byly smrtelné. Tereza zemřela do pěti až sedmi minut. Miarkovi hrozilo až 20 let vězení.

Plzeň/Zdemyslice Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obžalovaný Daniel Miarko před soudem 20. listopadu 2019 | Foto: Miroslav Chaloupka | Zdroj: ČTK

Mladík se k útoku přiznal. U soudu popsal, jak si den před vraždou připravil dva nože, prý pro jistotu, kdyby jeden ztratil. K činu se podle soudu rozhodl proto, že se dozvěděl, že Tereza má přítele. Rozhodl se, že když ji nemůže mít on, nebude ji mít nikdo, uvedl soud.

‚Tak jsem ji zabil.‘ Matka mladíka souzeného za vraždu dívky líčila u soudu synovy duševní problémy

Číst článek

V pondělí 27. května se pak ve škole vymluvil na nevolnost a odjel do Zdemyslic. Čekal, až dívka přijede od vlaku. Vydal se za ní domů a ubodal ji nožem s šestnácticentimetrovou čepelí.

Rány byly vedeny velkou silou, jedna dokonce přeťala žebro a druhá hrudní kost. Po činu napsal rodině i kamarádům, že ji zabil. Jeho matka ho hned jela hledat. Našla ho za Zdemyslicemi, odvezla k dívčinu domovu a předala ho tam policii.

Se svou pozdější obětí se Miarko znal od prvního ročníku střední školy, více se začali bavit předloni v březnu. Chodili do kina, navštěvovali se, trávili spolu víc času.

Intimně se nestýkali, dívka to nechtěla. Později náhle vztah ukončila, což Miarka zasáhlo. Pokusil se spáchat sebevraždu, spolykal granule na krysy. Léčil se na psychiatrii, přešel na jinou školu, ale na Terezu nezapomněl.

Věděl, co dělá

Obhajoba se snažila poukázat na psychickou nemoc Miarka, znalci u něj ale duševní nemoc vyloučili. Byl podle nich schopen rozpoznat, co dělá, jednal racionálně a promyšleně, ne zkratkovitě.

„Posuzovaný je zcela duševně zdravý. Nebyly zjištěny absolutně žádné znaky psychózy. Motivace k činu koresponduje s racionálním jednáním a plánováním,“ uvedla u soudu znalkyně v oboru psychiatrie.

Rezolutně vyloučila, že by Miarko v době skutku trpěl poruchou, jako je mánie nebo deprese, netrpí ani schizofrenií, ani bipolární poruchou. Mladík podle ní nejednal zkratkovitě, v době činu byl zcela příčetný a naprosto schopný rozpoznat a uvědomit si, co dělá.

O svém úmyslu řekl tři dny před vraždou svému kamarádovi. Mladík později u soudu vypověděl, že tomu nepřikládal příliš význam. Uvedl, že pozdě v noci byli oba silně opilí. Krátce po činu pak údajně věděl, že Daniel Miarko dívku zabil, a přesto to nikomu neoznámil. Policie ho kvůli tomu začala stíhat.

„Zahájili jsme trestní stíhání osmnáctiletého muže jako obviněného ze spáchání přečinu neoznámení trestného činu,“ uvedla již dříve policejní mluvčí Pavla Burešová.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme