Daniela Kovářová znovu otevře kauzu Jiřího Čunka

Případ bývalého šéfa KDU-ČSL Jiřího Čunka se nejspíš znovu otevře. Usiluje o to totiž ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová. Připravenou má proto stížnost pro porušení zákona, kterou by měl posoudit Nejvyšší soud. Podle Kovářové případ poškodil justici, usilovat proto současně chce, aby nejvyšší státní zástupkyně zveřejnila kompletní spis Jiřího Čunka. Bývalý lidovecký předseda a vicepremiér Čunek krok ministryně přivítal.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová | Foto: Tomáš Adamec

Ministryně spravedlnosti znovu otevře kauzu bývalého vicepremiéra Jiřího Čunka. Daniela Kovářová v úterý uvedla, že podá stížnost pro porušení zákona. Zároveň bude usilovat o zveřejnění celého Čunkova spisu. Jak řekla Radiožurnálu, jejím záměrem nebylo ovlivnit veřejné mínění před volbami.

"Dospěla jsem k závěru, že celá kauza natolik poškodila důvěru v justici, že je mou povinností to udělat a poslat celý spis nezávislému soudu k posouzení. Kdybych chtěla zasáhnout do předvolebního boje, tak si počkám na týden před volbami."

Celou záležitost Kovářová nejprve konzultovala s premiérem Janem Fischerem: "Nechala jsem si zpracovat expertizy - nebyly jednoznačné. Měla jsem před sebou dvě rozhodnutí, nebo dvě cesty, které volit. Jednu, nedělat nic a druhou - být aktivní a spis postoupit Nejvyššímu soudu k posouzení. Současně volám po zveřejnění celého spisu."

Přímo Jiřího Čunka sice rozhodnutí ministryně spravedlnosti překvapilo, nicméně její krok vítá: "Mě to překvapilo, zřejmě ale paní ministryně chce dosáhnout očisty svého resortu. Byl bych rád, kdyby skutečně k tomu došlo, aby se ukázalo, kteří státní zástupci a policisté porušovali zákon. A pak si myslím, že důvěra veřejnosti může opět nastat."

Nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká vysvětlila, že nemá kompetenci zveřejnit materiály kauzy Čunek. O zveřejnění mohou rozhodnout jen sami účastníci, tedy původní obviněný a příslušné nižší státní zastupitelství v Jihlavě. V Radiofóru Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu připomněla, že sama ke zveřejnění už dřív vyzvala přímo Jiřího Čunka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová a nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká o kauze Čunek v Radiofóru

Jak se vyvíjela kauza Čunek

Jiří Čunek byl v roce 2007 obviněn, že jako starosta Vsetína přijal před šesti lety půlmilionový úplatek od realitní společnosti H&B Real. Nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká však případ odebrala přerovskému žalobci Radimu Obstovi a přidělila ho žalobci Arifu Salichovi do Jihlavy a stíhání bylo v srpnu zastaveno.

Později ale Vesecká nařídila, aby Čunkovo stíhání pokračovalo, a šéf lidovců podal demisi. Salichov Čunkovo stíhání podruhé zastavil. Nejvyšší státní zastupitelství ponechalo jeho rozhodnutí v platnosti. Tím vyšetřování Čunkovy údajné korupce definitivně skončilo. Členem tehdejší vlády se znovu stal loni v dubnu.

Milan Kopp, Veronika Malá, Petr Medek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme