Daňová kobra navrhla obžalovat dva lidi. Pokusili se z finančních úřadů vylákat 121 milionů

Policisté z týmu Daňová Kobra navrhli obžalovat dva lidi z pokusu o vylákání nejméně 121 milionů korun z finančních úřadů. Za podvod jim hrozí až desetileté vězení. Radiožurnálu to ve středu sdělil mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jaroslav Ibehej s tím, že trestné činnosti se včas zabránilo.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Daňová kobra (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Dvojice podle kriminalistů odesílala účelově vytvořené a smyšlené dokumenty k vyplacení nadměrných odpočtů daně z přidané hodnoty.

Daňová Kobra navrhla obžalovat tři lidi. Při obchodování s palivy měli způsobit škodu 240 milionů

Číst článek

„Činnost obviněných specialisté NCOZ hodnotí jako vysoce škodlivou a nebezpečnou, protože mířila na pečlivě a cíleně vybrané místo ve fungování finanční správy a dotýkala se správné alokace nadměrných odpočtů DPH řádně nárokovaných daňovými subjekty, převážně z řad velkých stavebních nebo jiných obchodních korporací,“ popsal mluvčí.

Vyšetřování případu trvalo zhruba rok. „Obvinění používali mnoho způsobů a prostředků, jak práci policistům znepříjemnit - využití několika desítek telefonních čísel, pohyb pod falešnou identitou,“ podotkl Ibehej.

Cizinci, který trestnou činnost údajně organizoval, kriminalisté loni v únoru zmrazili peníze na bankovních účtech, zajistili u něj finanční hotovost a zabavili mu jak luxusní vůz, tak i falešné doklady, jimiž se v Česku prokazoval.

Muž je ve vazbě a vedle obvinění z podvodu a padělání veřejné listiny se bude zpovídat také ze zkreslování údajů o stavu hospodaření a jmění. Druhý obviněný je za podvod stíhán na svobodě.

Daňové úniky za 300 milionů: státní zástupkyně obžalovala 29 lidí, mezi nimi Jágrova exmanažera

Číst článek

Kriminalistům se navíc podle Ibeheje podařilo objasnit podobný případ, v němž dvojice od finančních úřadů vylákala zhruba 2,5 milionu korun.

Policie už dříve uvedla, že muži si založili v různých pobočkách bank v Praze a Liberci nebo přes internet řadu účtů. Poté údajně vyplnili na webu ministerstva financí jménem desítek různých daňových subjektů, především „známých stavebních společností“, oznámení o změně registračních údajů.

Snažili se tak dosáhnout toho, aby příslušné finanční úřady vyplatily nadměrné odpočty DPH na jejich účty, nikoliv na skutečné účty firem.

„Na základě zjištěných skutečností a odhaleného modu operandi byla finanční správou, v úzké spolupráci s Finančním analytickým úřadem a kriminalisty, přijata neprodlená opatření a mechanismy do budoucna zabraňující možnosti opakování obdobných trestných činů či jejich pokusů,“ uzavřel Ibehej.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme