Daňová Kobra obvinila 16 lidí a 3 firmy z krácení DPH při obchodech s mědí

Daňová Kobra obvinila 16 lidí a tři firmy z krácení DPH při obchodech s mědí se škodou až 400 milionů korun. Obviněným hrozí až deset let vězení, přičemž sazba se může ještě o třetinu zvýšit, protože pachatelé podle kriminalistů působili jako organizovaná zločinecká skupina.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Daňová Kobra ((společný tým Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality, Generálního finančního ředitelství a Generálního ředitelství cel) zahájila činnost v červnu 2014 /ilustrační foto/

Daňová Kobra ((společný tým Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality, Generálního finančního ředitelství a Generálního ředitelství cel) zahájila činnost v červnu 2014 /ilustrační foto/ | Foto: Finanční správa

Trestné činnosti se pachatelé údajně dopouštěli od roku 2012 do roku 2013, Kobra ji prověřovala na základě podnětu Finančního analytického útvaru ministerstva financí.

Pachatelé údajně dováželi měď do Zlínského kraje především ze Srbska a z Ruska. Z Česka ji pak zdánlivě vyváželi do dalších států Evropské unie, ačkoliv kov reálně zůstával v ČR a pachatelé jej přeprodávali v účelově založených řetězcích.

Všichni obvinění jsou stíháni na svobodě, tři z nich jsou Slováci. Případ dozoruje Vrchní státní zastupitelství v Olomouci.

„Subjekty předstíraly nějaký způsob obchodování tak, aby vylákaly daňové výhody, aby neodvedly daň. Získaly tím vlastně nekalou konkurenční výhodu oproti ostatním účastníkům trhu,“ říká ředitel útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality Jaroslava Vild.

„Daňové uniky činí téměř 400 milionů, z čehož 100 milionů díky této spolupráci nebylo vůbec vyplaceno,“ dodává šéf Generálního finančního ředitelství Martin Janeček.

Podvod s kuřecím masem

Daňová kobra se dnes pochlubila rozkrytím i dalších případů. Šlo třeba o podvody s daněmi při obchodování s mraženými potravinami, například s kuřecím masem ze Slovenska. Pachatelé údajně způsobili čtvrtmiliardovou škodu.

Kriminalisté obvinili devět lidí a sedm firem. Ředitel Celního úřadu pro Zlínský kraj Martin Kočica říká, že na případu spolupracovali se slovenskými kolegy:

Speciální jednotka pro boj proti daňovým únikům Kobra je útvar složený z policistů, celníků a specialistů finanční správy. Funguje od loňského června a za první rok existence podle policie zabránila daňovým únikům za 1,9 miliardy korun a obvinila přes 200 lidí. Kobra zasahovala například letos v únoru na Kladensku, kde bylo zatčeno 29 lidí kvůli fiktivnímu zakládání firem a krácení daní za zhruba 300 milionů korun. Další odhalené kauzy se týkaly třeba fiktivních obchodů s reklamou, pohonnými hmotami, textilem, stroji, stavebními pracemi, ale také s toaletním papírem, cigaretami nebo tabákem.

„Zde se jednalo o vývoz zboží na Slovensko, kde byly účelově zakládány schránkové společnosti, které dané zboží z České republiky fakticky nepořizovaly. Zboží bylo ve finále spotřebováno v České republice.“

Podle Martina Janečka Kobra odhalila i daňové podvody s dobíjecími kupóny pro mobilní telefony.

„Bylo to poměrně neobvyklé už z toho důvodu, že většina těchto služeb musí být logicky spotřebovávána na území České republiky. Tento subjekt kupóny dodával do Polska a zejména na Slovensko, kde jsme v rámci pracovních týmů zjistili, že se tyto kupóny vrací zpět do České republiky,“ uvádí Janeček.

Podle Jaroslava Vilda se dál podvádí s daněmi při obchodování s kůží nebo plynem.

ČTK, Veronika Hlaváčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme