Daňová Kobra rozkryla sít nelegálního obchodu s cigaretami

Speciální tým Kobra si připsal další velký úspěch. Podařilo se jí rozkrýt ilegální obchod s cigaretami. Z krácení daní dosud policie obvinila šest osob. Stíháni jsou na svobodě, hrozí jim až 10 let vězení. Škodu zatím vyšetřovatelé vyčíslili na 253 milionů korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ředitel Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality Policie ČR Jaroslav Vild vystoupil na tiskové konferenci členů týmu Kobra k akci River. Ta byla zaměřená na nelegální obchodování s cigaretami a alkoholem | Zdroj: ČTK

Akce trvá déle než 60 hodin a stále neskončila. Tým Kobra už zasahoval na 40 místech po celé republice.

Podvodníci zakládali fiktivní firmy jak v Česku, tak v zahraničí. Buď je sami vedli, nebo do nich nasazovali takzvané bílé koně. Cigarety pak danili pouze spotřební daní a neplatili daň z přidané hodnoty.

„Firmy dovážely zboží do jiného členského státu jen papírově. Zboží končilo zde v České republice a fiktivním dodáním do jiného členského státu se vlastně očistilo od DPH. To znamená, že na jedné krabičce tato skupina ušetřila zhruba 12 až 14 korun, podle druhu značky,“ vysvětluje Jiří Žežulka z Generálního finančního ředitelství.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kobra odkryla další daňový únik. Zástupci speciálního útvaru seznámili veřejnost s podrobnostmi

Na celý případ se přišlo, když na Slovensku zadrželi kamion naložený cigaretami s českými kolky, které jsou tam téměř neprodejné. Slovenská Kobra pak ve spolupráci s českým týmem vše na místě prošetřila a prokázala, že skutečně dochází k daňovému úniku.

Škody jdou do stovek milionů korun, týmu Kobra se ale podařilo zabavit velké množství zboží, hotovosti i majetku, který byl za peníze z trestné činnosti nakoupen. Všechno teď půjde do dražby a peníze se vrátí do státní kasy.

„Podařilo se nám celkem zajistit 11 milionů korun na bankovních účtech, ve spolupráci s finančně-analytickým útvarem, dále se nám podařilo zajistit 70 automobilů a zboží v hodnotě asi 140 milionů korun. Když toto všechno posčítáme včetně toho, co zajistila Policie České republiky, dostáváme se zhruba na nějaké čtyři pětiny celkové škody,“ přibližuje Žežulka.

Přehrát

00:00 / 00:00

O speciálním týmu Kobra mluvili Ondřej Kundra, vedoucí domácí redakce Respektu, a Janek Kroupa, vedoucí investigativního týmu reportérů ČRo

Zabaveného zboží bylo tolik, že musela vypomáhat i armáda. „Dali jsme pro tu akci k dispozici 35 kamionů, zhruba 70 vojáků, vysokozdvižné vozíky a potom při transportu zboží také asistenci vojenské policie. Dali jsme také k dispozici dva ze svých skladů,“ vypočítává ministr obrany Martin Stropnický z hnutí ANO.

Do rozsáhlé akce je zapojeno na 600 policistů, celníků a pracovníků finančního ředitelství. Dopředu o ní ale věděla jen asi dvacítka osob, díky čemuž se vše podařilo udržet v tajnosti. Zbytek zúčastněných dostal pokyny až hodinu před akcí, která začala v úterý v 6 hodin ráno.

Ministr obrany Martin Stropnický vystoupil na tiskové konferenci členů policejního týmu Kobra | Foto: ČTK

Věra Pfeifferová, Petra Hosenseidlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme