Daňová reforma se odkládá, K9 se shodla i na zdanění loterií

Daňová reforma bude platit až od roku 2014, stravenky zatím zůstanou. Shodly se na tom strany vládní koalice během večerního zasedání na Úřadu vlády. Shoda v koalici panuje i na zdanění loterií.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Petr Nečas (vpravo) po jednání K9 řekl, že koalice platí dál.

Premiér Petr Nečas (vpravo) po jednání K9 řekl, že koalice platí dál. | Zdroj: ČTK

Vedení ODS, TOP 09 A Věcí veřejných našla společnou řeč ohledně všech sporných bodů, které se týkají daňové reformy. Zítra by se o ní mělo v rámci zákona o jednotném inkasním místě hlasovat ve třetím čtení, ve kterém by měla být schválena.

Její účinnost ale koalice odložila až na rok 2014. Podle ministra financí Miroslava Kalouska je odklad reformy nutný kvůli sladění normy s občanským zákoníkem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem pořadu Stalo se dnes byl předseda poslaneckého klubu TOP 09 a Starostů Petr Gazdík

Myslí si to i předseda poslaneckého klubu TOP 09 a Starostů Petr Gazdík. „Účinnost bude o jeden rok posunuta, a to vzhledem ke společné platnosti občanského zákoníku a zároveň jednotného inkasního místa, které spolu v mnoha věcech vzájemně souvisí. Pro občany bude mnohem pohodlnější, když zásadní normy pro život občanů budou platit najednou,“ vysvětlil v pořadu Stalo se dnes.

Zákon o jednom inkasním místě přináší řadu změn. Míst bude 15 místo současných 199. Podle Gazdíka se centralizací zjednoduší řídící systém. „Jednotné inkasní místo bude fungovat zároveň jako výběrčí zdravotního a sociálního pojištění, a tím se výrazně sníží administrativa jak podnikatelům, tak zaměstnavatelům, tak občanům.“

Vládní špičky na schůzce K9 rozebírali podrobně celý zákon o jednotném inkasním místě, který vedle daňové reformy sdružuje také loterijní zákon, občanský zákoník a zákon o obnovitelných zdrojích energie.

Výnos ze zdanění hazardu obcím

Politici se dohodli také na tom, že výnos ze zdanění hazardu se rozdělí v hrubém poměru 70 : 30 ve prospěch obcí.

„Dohodli jsme se na tom, že odvody z loterijní daně půjdou do rozpočtu státu a obcí. S největší pravděpodobností 70 procent obcím, 30 státu. Nicméně ještě provádíme nějaké výpočty, je možné, že se ten se poměr změní, ale mělo by to být pouze do veřejných rozpočtů," sdělil Radiožurnálu předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura.

Nový způsob zdanění hazardu bude podle něho platit už od začátku příštího roku.

Stravenky se neruší. Zatím

Řešení daňového zvýhodnění stravenek spojí v budoucnu koalice s celým systémem závodního stravování, které by mělo doznat změn k 1. lednu 2014. „Pokud se vrátíme k původnímu záměru systémově podporovat závodní stravování, tak té diskusi jsem přístupný. Diskusi o podobě stravenek přístupný nejsem,“ řekl Radiožurnálu ministr financí Miroslav Kalousek.

Koalice chce podle Petra Gazdíka řešit, jakým způsobem dále podporovat závodní stravování a stravování zaměstnanců jinak než tím, že jimi bude jedna skupina zvýhodněná proti většině. Chce také bojovat proti zneužívání stravenek, které se nepoužívají jen k závodnímu stravování, ale také třeba k platbě v obchodech.

Ministerstvo financí navrhlo místo zaměstnaneckých benefitů roční daňový bonus ve výši 3000 korun. Věci veřejné chtějí daňové zvýhodnění stravenek zachovat.

O kauze ministra průmyslu a obchodu Martina Kocourka se na schůzce K9 nemluvilo, Kocourek se k ní vyjádří se na zítřejší tiskové konferenci.

Milan Kopp, Květa Moravcová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme