Daňová správa dostane údaje o českých kontech v Lichtenštejnsku

České úřady si mohou v Berlíně vyzvednout údaje o lichtenštejnských kontech českých občanů a firem. Zástupce ministerstva financí pro ně během několika dnů pojede a odevzdá je k dalšímu šetření české daňové správě.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Peníze. Ilustrační foto.

Peníze. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

Jde o disk s daty několika tisíc držitelů účtů, který unikl z největší lichtenštejnských banky LGT. U mnoha je podezření, že peníze nebyly zdaněny.

Bývalý ministr financí Miroslav Kalousek dnes předal novinářům kopii dopisu, kterým spolkového ministra financí o vydání údajů 11. března loňského roku požádal. Data podle něho Němci během roku a půl nevydali proto, že ještě na jejich straně probíhalo vyšetřování.

"Současná situace je taková, že rok a půl poté, co moje oficiální žádost odešla, obdrželo ministerstvo financí oficiální zprávu, že vyšetřování bylo ukončeno a data pro českou stranu jsou připravena v Berlíně k osobnímu vyzvednutí," uvedl Kalousek.

Bývalý ministr financí tak reagoval na obvinění předsedy ČSSD Jiřího Paroubka, který řekl, že se Kalousek vyzvednutí údajů z Lichtenštejnska vyhnul. "Pan Kalousek jako ministr financí měl možnost získat tyto informace z Německa, ale trikem se tomu vyhnul. Proto by vláda v tomto měla jednat neprodleně," řekl Paroubek.

Skandál kolem daňových úniků vypukl loni začátkem února. Bývalý pracovník LGT Bank tehdy údaje ukradl a obratem prodal německé a britské zpravodajské službě. Vyšlo najevo, že se řada podnikatelů z celé Evropy dopouštělo přes konta v Lichtenštejnsku daňových úniků. Jen z Německa bylo do Vaduzu převedeno přes tři miliardy eur, které podléhají zdanění.

Igor Maňour, Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme