Daňová uznatelnost ‚by mohla pomoci rozvoji firemních školek‘

Vláda zřídila meziresortní komisi na podporu zakládání firemních školek. Komise má začátkem příštího roku předložit změny, které by měly firmy přesvědčit, aby se zřízení mateřské školy nebály.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Montovaná školka

Montovaná školka | Foto: Ondřej Wolf | Zdroj: Český rozhlas

Hlavní příčinu malého počtu firemních školek spatřuje Kateřina Francová z občanského sdružení Firemní školky, která je členkou mezirezortní komise, v tom, že neexistuje daňová uznatelnost nákladů na provoz firemní školky.

„Když si podnikatel dnes chce koupit Porche za dva miliony, tak si ho dá do nákladů, ale pokud chce udělat něco pro děti svých zaměstnanců, tak nemůže,“ uvádí Francová s tím, že dosud jdou veškeré výdaje na provoz firemní školky z čistého zisku firmy..

Přehrát

00:00 / 00:00

Po jednání mezirezortní komise mluvila od firemních školkách na Rádiu Česko Kateřina Francová

Po včerejším jednání mezirezortní komise ale podle ní bude snaha odbourat překážku daňové uznatelnosti nákladů na provoz firemních školek prioritou.

„Domnívám se, že vzhledem k tomu, že to je i v politickém prohlášení vlády, bude v nejbližším návrhu podpory firemních školek bude i tento návrh.“

Časový rámec je podle Kateřiny Francové těžké určit. „V průběhu příštího roku padnou návrhy v paragrafovaném znění, ale je to čistě můj osobní odhad,“ dodává.

Hygienická norma ‚není problém‘

Často se jako překážka zřizování firemních školek uvádí přísná hygienická norma. V ní ale zakladatelka občanského sdružení problém nevidí.

„Domníváme se, že je dobře, že jsou hygienické normy přísné, protože se jedná o zdraví dětí. Jde spíš o to, aby všichni zřizovatelé museli tyto normy splňovat. Problém je, že pokud zakládá školku třeba občanské sdružení – ať firemní nebo soukromou – nemusí tyto hygienické normy dodržovat,“ upozorňuje Francová.

Větší komplikací je podle ní fakt, že dosud není definován pojem „firemní školka“.

„Všechny státní školky jsou zapsány v registru škol a řídí se podle školského zákona. Soukromé školky jsou zřizovány za základě živností a podle toho se řídí normy,“ doplňuje s tím, že jde o sjednocení pravidel.

Sjednotit předškolní vzdělávání

„Aby byl veškerý trh, co se týče nejen firemního, ale obecně předškolního vzdělávání bude narovnaný,“ doplňuje zakladatelka občanského sdružení Firemní školky.

Šatna | Foto: Jana Káninská

Neobává se, že by firmy neměly chuť školky zřizovat.

„Některé firmy investovaly nemálo prostředků do vzdělání současných zaměstnanců, vědí, že pracují dobře, že jsou kvalitní a kvalifikovaní. Dobře si spočítají, že pokud měly hledat nového zaměstnance, byla by finanční náročnost mnohem vyšší. Firmy si tímto chtějí udržet kvalitní, zkušené zaměstnance, určitě se jim to vyplatí,“ prorokuje Francová.

Záštitu nad mezirezortní skupinou, která chce, aby si firmy zřízení školky mohly odečíst z daní, převzalo ministerstvo školství.

V Česku zatím asi jen 15 firemních školek. Zřídily je například nemocnice Na Homolce, Filozofická fakulta Univerzity Palackého v Olomouci, textilní firma Juta ve Dvoře Králové nebo ČVUT.

Někteří provozovatelé na provoz získaly dotace od Evropské unie.

Firemní školky měly být účinným nástrojem, jak dostat rodiče po mateřské co nejdříve do práce a ulehčit tak státu.

Kateřina Křenová, Tomáš Pavlíček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme