Berní úředníci nebyli v Agrofertu na kontrole pět let, přišli až loni

Více než čtyři měsíce finanční úřady vzdorovaly. Až po desítce různých žádostí o informace nakonec povolily a vydaly údaje o daňových kontrolách v Agrofertu. Serveru iROZHLAS.cz se tak podařilo prolomit mlčenlivost finanční správy. A výsledek? Berní úředníci nebyli ve společnosti - dříve vlastněné současným premiérem v demisi Andrejem Babišem (ANO) - na kontrole pět let. Přišli až loni.

Tento článek je více než rok starý.

Původní zpráva Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Agrofert (ilustrační foto)

Agrofert (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Když před rokem vypukla kolem Andreje Babiše kauza korunových dluhopisů, finanční správa k tomu zaujala jednoznačný postoj: Nemůžeme mluvit, jsme vázáni mlčenlivostí.

Tento argument během otázek na Agrofert přitom šéf berních úřadů Martin Janeček neopustil ani poté, co pod tlakem kabinetu Bohuslava Sobotky (ČSSD) přislíbil prověrku všech korunových dluhopisů.

Finanční úřady kvůli korunovým dluhopisům kontrolují přes 400 firem, podaly i 25 trestních oznámení

Číst článek

Prolomení mlčenlivosti

Serveru iROZHLAS.cz se ale nyní podařilo mlčenlivost finančních úřadů alespoň částečně prolomit. Získal totiž informace o daňových kontrolách v Agrofertu za posledních šest let.

Z údajů vyplývá, že daňová kontrola ve společnosti neproběhla minimálně pět let – přišla až loni. Ve stejném roce berní úředníci také provedli hned pět místních šetření. Přehled redakce získala s pomocí zákona o svobodném přístupu k informacím od Specializovaného finančního úřadu.

„Povinný subjekt posoudil žádost a shledal, že v poskytnutí požadovaných informací povinnému subjektu nebrání žádné ustanovení zákona o svobodném přístupu k informacím (to jsou údaje o roku a typu řízení), poskytuje tak žadatelce následující informace,“ odůvodnil rozhodnutí šéf úřadu Martin Bortlík.

Přehled daňových kontrol a místních šetření v Agrofertu ukazuje následující tabulka:

201220132014201520162017
počet daňových kontrol
0
00001
počet místních šetření
3
31005

Redakce původně žádala s pomocí informačního zákona o aktuální přehled prověrek korunových dluhopisů. Finanční ředitelství to ale zamítlo. Stejně tak úřady opakovaně nevyhověly konkrétním dotazům na Agrofert. Po čtyřech měsících dopisování nakonec server iROZHLAS.cz našel skulinu, když žádal o číselné údaje ke kontrolám.

Pro vysvětlení: údaje se týkají pouze společnosti Agrofert, nevypovídají tak nic o kontrolní činnosti finanční správy v jednotlivých firmách holdingové struktury.

Místní šetření

Formálně jde o součást „vyhledávací činnosti“ finančních úřadů, správce daně v něm získává důkazní prostředky. Místní šetření se nemusí týkat konkrétní daně a dokonce ani ne daňových povinností subjektu, u kterého se provádí. Daňová kontrola je oproti tomu pak „kontrolní činnost“, kdy správce ověřuje tvrzení subjektu v daňovém přiznání. Jde o delší a komplexnější ověření daňové povinnosti subjektu.

Podle expertů, které redakce oslovila, je daňová kontrola po pěti letech běžnou praxí. „Je snahou správce daně, aby zahajoval kontrolu tam, kde detekoval problém, nebo kde existuje riziko nesprávného vykázání základu daně a daně,“ uvedl k tomu třeba bývalý přední manažer finanční správy Jiří Žežulka, dnes daňový poradce ve společnosti Apogeo.

Že je frekvence standardní, redakci potvrdily i dvě firmy patřící do desítky největších společností u nás.

Nadále ale zůstává nejasné, čeho se daňová kontrola v Agrofertu konkrétně týkala. Specializovaný finanční úřad této části žádosti o informace nevyhověl. Rozuzlení pak nenabídl ani mluvčí společnosti Karel Hanzelka: „Nezlobte se, jsme soukromá společnost, nemáme potřebu sdělovat výsledky kontrol v našich firmách. Pro vyloučení pochybností však můžeme ujistit, že v žádném případě nebyla shledána žádná závažná pochybení.“

Redakce oslovila také Andreje Babiše, ten však na zaslanou SMS i přes upomínku nereagoval.

Kontrola korunových dluhopisů?

Podle daňového experta Jana Rambouska z Unie daňových poplatníků by se přitom kontrola mohla týkat právě korunových dluhopisů. „Lze to předpokládat z prohlášení finanční správy, že budou prověřeny všechny subjekty, které takové dluhopisy vydaly,“ popsal.

S tím ale nesouhlasí bývalý přední manažer finančních úřadů Jiří Žežulka: „Z uvedeného čísla není možné vyvodit jakékoli závěry, neboť není zřejmé, čeho se kontrola a místní šetření týkala.“

OLAF podlehl politickému tlaku, tvrdí vlastník Čapího hnízda. Zprávu kontrolora považuje za absurdní

Číst článek

O kontrole v Agrofertu současně loni v květnu informoval týdeník Respekt, podle něho si navíc úředníci mimo jiné vyžádali i podklady ke korunovým dluhopisům. Ačkoli finanční správa to tehdy odmítla komentovat, potvrdil to mluvčí společnosti Hanzelka. 

Finanční správa začala korunové dluhopisy plošně prověřovat loni v červnu poté, co expremiér Sobotka kvůli kauze odvolal Babiše z postu ministra financí. Ten čelí kvůli nákupu dluhopisů od Agrofertu podezření z krácení daně.

Výnosy z dluhopisů vydaných do konce roku 2012 se totiž nemusí danit. Společnosti, které je emitovaly, si navíc mohou náklady na úroky odečíst od základu daně a snížit tak vlastní výslednou daň.

Úřady kvůli kauze dosud provedly 981 místních šetření a zahájily přes 400 daňových kontrol, z nichž dokončily zhruba šedesátku. Podáno bylo také 52 dodatečných daňových přiznání, které už nevyužívají výhod korunových dluhopisů, a na dani finanční správa doměřila přes 12 milionů korun. Stát také podal kvůli možnému krácení daně 25 trestních oznámení. Celkem úřady prověřují přes 1500 firem (více čtete ZDE).

Kristýna Guryčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme